Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

31.05.2019 19:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Në takimin e përgjithshëm vjetor të kompanisë ditën e Enjte, aksionarët kishin mundësinë për të votuar për udhëheqjen e Mark Zuckerberg.

Zuckerberg është shefi ekzekutiv i Facebook si dhe kryetar i bordit drejtues.

Ai ka kontroll mbi 60% të fuqisë votuese, kështu që do të kishte humbur vetëm nëse do të kishte votuar kundër vetes së tij.

Disa investitorë i kanë bërë thirrje që të japë dorëheqjen si kryetar, pasi vetëm kjo do ta ndihmonte të fokusohej më shumë në drejtimin e kompanisë.

Një nga këto investitorë është Trillium Asset Management, i cili zotëron aksione të Facebook me vlerë 7 milion dollarë.

Sipas investitorëve, Zuckerberg mund të inspirohet nga Larry Page i Google dhe Bill Gates i Microsoft, të cilët janë themelues të kompanisë por jo kryetarë bordi.

Pavarësisht skandaleve të shumtë vitin e fundit, në lidhje me mbrojtjen dhe privatësinë e të dhënave, Facebook ka tejkaluar vlerësimet për rritjen e të ardhurave dhe vazhdon të shtojë anëtarë të rinj.

Në takimin vjetor, Zuckerberg refuzoi ti përgjigjet pyetjes së aksionarëve se përse ai nuk emëron një kryetar të pavarur të bordit. Ai përsëriti qëndrimin e tij se rregullatorët duhet të vendosin rregullat rreth privatësisë dhe përmbajtjes për Facebook. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve