Maqedonia pret rekomandim të pakushtëzuar për hapjen e negociatave

17.04.2018 13:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Maqedonia pret rekomandim të pakushtëzuar për hapjen e negociatave

Maqedonia pret raport pozitiv nga Komisioni Evropian, apo rekomandim të pakushtëzuar për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Raporti, siç bëhet e ditur jozyrtarisht, përshëndet përkushtimin dhe vullnetin politik për përmbushjen e kritereve dhe përparimin e vendit drejt procesit eurointegures, por gjithashtu tërheq vërejtjet mbi “pasojat nga e kaluara e të cilat nuk mund të zgjidhen brenda natës”.

Raporti do të japë vlerësime pozitive për hapat që janë bërë për kapërcimin e krizës politike dhe realizimin e reformave strukturore, që siç thuhet, është një proces që edhe mund të zgjasë.

Optimizmin për marrjen e raportit pozitiv e ka shprehur edhe kryeministri, Zoran Zaev duke theksuar përkushtimin e kabinetit të tij për zbatimin e reformave.

“Maqedonia meriton rekomandim të pastër. Megjithatë, me rëndësi është fjalori që përdoret pasi për ne që do të thotë inkurajim apo dekurajim. Në gjë e tillë është e rëndësishme edhe për ne edhe për qytetarët, për të gjithë që janë të përfshirë në procesin e reformave edhe pas rekomandimit ne do të vazhdojmë me reformat”, ka deklaruar kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev.

Një ditë pas publikimit të raportit në Shkup pritet të arrijnë shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim Johannes Hahn. Mogherini do të ketë edhe një fjalim para deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë lidhur me punën e institucioneve, por edhe angazhimet në të ardhmen.

Njohësit e çështjeve ndërkombëtare thonë se Maqedoninë e pret një punë edhe më e madhe pas marrjes së raportit pozitiv, në veçanti për ato në drejtësi dhe të drejtat dhe liritë e njeriut.

“Si rezultat i përparimit të arritur, Komisioni Evropian do të rekomandojë hapjen e bisedimeve me Maqedoninë për anëtarësim. Thellimi i kursit të deritanishëm për reformat urgjente prioritare do të jetë vendimtar për përparimin e ardhshëm të vendit. Që të mbështetet kjo, Komisioni Evropian do të përforcojë qasjen për bisedimet kryesisht lidhur me kapitujt që kanë të bëjnë me gjyqësinë, të drejtat fundamentale, lirinë dhe sigurinë e vendit. Këto vlerësoj se do të jenë pjesë e konkluzioneve të Komisionit Evropian, i cili kthen rekomandimin e pakushtëzuar për nisjen e bisedimeve”, thotë Bojan Mariçiq, njohës i çështjeve evropiane.

Maqedonia statusin e shtetit kandidat e ka marrë në vitin 2005, ndërsa rekomandimin e parë për nisjen e bisedimeve në vitin 2009. Në dy vjetët e fundit, për shkak të krizës politike ajo ka marrë dy rekomandime të kushtëzuara, për gjendjen e rëndë në gjyqësor, parregullsitë në proceset zgjedhore, presionet ndaj mediave si dhe ngecjen e reformave në sfera tjera.

Çështja e emrit me Greqinë është një pengesë tjera që pengon procesin e integrimit në NATO dhe BE. Pavarësisht këtij kontesti, pa zgjidhjen e të cilit nuk mund të arrihet integrimi në këto organizata, kryeministri Zoran Zaev ka thënë se Qeveria që ai drejton do të vazhdojë me kursin e reformave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’ka strategji për ndaljen e ikjes së stafit mjekësor jashtë Kosovës

S’ka strategji për ndaljen e ikjes së stafit mjekësor jashtë Kosovës

Shqiponja e Xhakës e Shaqirit ka nxitur debat politik në Zvicër

Shqiponja e Xhakës e Shaqirit ka nxitur debat politik në Zvicër

“SHBA kërcënoi Ramën, mos vallë kryeministër do të bëhet Majko?”

“SHBA kërcënoi Ramën, mos vallë kryeministër do të bëhet Majko?”

Ankaraja kritikon politikat amerikane ndaj Iranit

Ankaraja kritikon politikat amerikane ndaj Iranit

Përplasja me Ramën për Teatrin, Majko ofroi dorëheqjen (Video)

Përplasja me Ramën për Teatrin, Majko ofroi dorëheqjen (Video)

Pasi e pranoi Thaçin udhëheqës të dialogut, LDK grushton nga Prapashtica Lutfi Hazirin

Pasi e pranoi Thaçin udhëheqës të dialogut, LDK grushton nga Prapashtica Lutfi Hazirin

Murati kërkon përqendrim te sjellja e Serbisë jo te protagonizmi dialogues

Murati kërkon përqendrim te sjellja e Serbisë jo te protagonizmi dialogues

Pacolli takohet me Presidentin e Italisë Mattarella, Italia do të mbështet fuqishëm Kosovën

Pacolli takohet me Presidentin e Italisë Mattarella, Italia do të mbështet fuqishëm Kosovën

Arrestohet drejtori i urologjisë në QKUK, Rexhep Kasumaj, pasi kërkoi 100 euro nga pacienti

Arrestohet drejtori i urologjisë në QKUK, Rexhep Kasumaj, pasi kërkoi 100 euro nga pacienti

Besnik Tahiri: Rekomandimi i KE-së për liberalizimin do të jetë pozitiv

Besnik Tahiri: Rekomandimi i KE-së për liberalizimin do të jetë pozitiv

Nëpërmjet FSK-së, Beogradi e komplikon dialogun

Nëpërmjet FSK-së, Beogradi e komplikon dialogun

Pakistan, 10 vjet burg për ish-kryeministrin Sharif

Pakistan, 10 vjet burg për ish-kryeministrin Sharif

Pas hapjes së tunelit, nga Peja në Rozhajë për 18 minuta

Pas hapjes së tunelit, nga Peja në Rozhajë për 18 minuta

Ministrja Reshitaj: Reformat e ndërmarra do të lehtësojnë pajisjen me leje ndërtimi

Ministrja Reshitaj: Reformat e ndërmarra do të lehtësojnë pajisjen me leje ndërtimi

Reagon Bekim Jashari, thotë se nuk i ka larguar njerëzit e Sami Lushtakut nga puna

Reagon Bekim Jashari, thotë se nuk i ka larguar njerëzit e Sami Lushtakut nga puna

Meksikë: Shpërthime në depot me fishekzjarre, 24 të vrarë

Meksikë: Shpërthime në depot me fishekzjarre, 24 të vrarë