Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

24.07.2020 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

Shkëmb Manaj, deputet i LDK, tha se çështja e pensionistëve kontributdhënës nuk mund të rregullohet duhet zvogëluar kriterin e viteve nga 15 vite në 10 vite. Kjo sipas tij do t’i dëmtonte të gjithë ata pensionistë kontributdhënës që nuk e arrijnë minimumin e 10 viteve për të gëzuar të drejtën e tyre në pension.

Ai tha se thelbi i problemit të pensionistëve kontributdhënës qëndron në faktin se shteti i Serbisë e ka grabitur ish-fondin pensional të Kosovës dhe sot e asaj dite edhe pas 20 viteve të përfundimit të luftës Serbia në kundërshtim me të gjitha normat ndërkombëtare këtë fond nuk e ka thyer ende tek pronarët e vet, e që janë qytetarët e Kosovës.

Manaj: Kjo çështje nuk mund të rregullohet duke zvogëluar kriterin e viteve nga 15 vite në 10 vite

“Kjo çështje nuk mund të rregullohet duke zvogëluar kriterin e viteve nga 15 vite në 10 vite, sepse kështu do t’i dëmtonim të gjithë ata pensionistë kontributdhënës që nuk e arrijnë pastaj minimumin e 10 viteve për ta gëzuar të drejtën e tyre në pension. Grupi Parlamentar i LDK mendon që Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Qeveria e vendit duhet t’i analizojë variantet më të mira që janë në favor të pensionistëve kontributdhënës duke përcaktuar këtë pension në mënyrë të përshkallëzuar me përqindje të caktuar për secilin vit të kontributeve të secilit qytetar të Kosovës”, tha ai.

Ai gjithashtu, tha se duhet të ketë një reformë rrënjësore të skemave pensionale në vend, duke përmendur se në vend janë mbi 25 skema pensionale të cilat janë të rregulluara me 8 ligje./kp

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kadriaj: Pa garancinë e SHBA-së s’ka marrëveshje

Kadriaj: Pa garancinë e SHBA-së s’ka marrëveshje

KMDLNJ deputetëve: Mos u merrni me “razumem” të Avdullah Hotit, merrnu me rastet e COVID-19

KMDLNJ deputetëve: Mos u merrni me “razumem” të Avdullah Hotit, merrnu me rastet e COVID-19

Çfarë kushtesh duhet të plotësoni për të hyrë në Gjermani?

Çfarë kushtesh duhet të plotësoni për të hyrë në Gjermani?

Zemaj në Kirurgjinë Torakale: Asnjë pacient s’do të mbesë pa u trajtuar

Zemaj në Kirurgjinë Torakale: Asnjë pacient s’do të mbesë pa u trajtuar

Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

Dështon rezoluta për Telekomin dhe ajo për pensionistët kontributdhënës

Dështon rezoluta për Telekomin dhe ajo për pensionistët kontributdhënës

LVV “pro” heqjes së kufizimit për të përfituar pensionistët kontributdhënës

LVV “pro” heqjes së kufizimit për të përfituar pensionistët kontributdhënës

Johnson: Kriza e koronavirusit përfundon nga mesi i 2021-ës

Johnson: Kriza e koronavirusit përfundon nga mesi i 2021-ës

Deputeti Tolaj: E palogjikshme që kriteri për pensionistët kontributdhënës të jetë 15 vjet, duhet të jetë 10 vjet

Deputeti Tolaj: E palogjikshme që kriteri për pensionistët kontributdhënës të jetë 15 vjet, duhet të jetë 10 vjet

Haxhiu kërkon të zgjidhet çështja e pensionistëve kontributdhënës: Po shpërblehen ata që iu nënshtruan sistemit jugosllav

Haxhiu kërkon të zgjidhet çështja e pensionistëve kontributdhënës: Po shpërblehen ata që iu nënshtruan sistemit jugosllav

Thaçi e Hoti pajtohen se procesi i dialogut duhet të përmbyllet me njohjen reciproke

Thaçi e Hoti pajtohen se procesi i dialogut duhet të përmbyllet me njohjen reciproke

​Kuvendi dështon të miratojë rezolutën për Telekomin

​Kuvendi dështon të miratojë rezolutën për Telekomin

Dy viktima të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Dy viktima të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Hajvali – Sulmon fizikisht bashkëshorten pas një mosmarrëveshje në shtëpi

Hajvali – Sulmon fizikisht bashkëshorten pas një mosmarrëveshje në shtëpi

MPB: Qytetarët që nuk i kanë regjistruar mjetet për shkak të COVID-19 duhet t’i kryejnë detyrimet deri më 17 gusht

MPB: Qytetarët që nuk i kanë regjistruar mjetet për shkak të COVID-19 duhet t’i kryejnë detyrimet deri më 17 gusht

Thaçi e Hoti diskutojnë rreth dialogut

Thaçi e Hoti diskutojnë rreth dialogut