Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

10.07.2019 18:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Ish-eprori i UÇK’së, Naim Maloku, ka njoftuar sot se është ftuar nga Gjykata Speciale e Hagës në cilësinë e dëshmitarit. Këtë njoftim ai e ka dhënë nga Sllovenia, pasi atje është duke u rikuperuar pas një operacioni që ka pasur.

Teksa ka folur për situatën në Kosovë, Maloku ka treguar se tre dejmtë e tij janë detyruar që të largohen drejt shteteve të huaja, pasi që nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje në Kosovë.

“Tre djemtë e mi janë jashtë Kosovës. Unë s’kam mujt me iu bo zgjidhje në vendin e vet, janë detyru me u largu”, ka thënë Maloku në infomagazinë.

Ndër të tjera ai ka thënë se e respekton vendimin e Kuvendit të Kosovës për themelimin e Tribunalit, dhe ka treguar se do t’i përgjigjet ftesës së Gjykatës Speciale.

“Unë e respektoj vendimin e Kuvendit të Kosovës për me e themelu tribunalin. Do ta respektoj dhe do t’i përgjigjem ftesës”, ka potencuar Maloku.

Ai ka treguar se momentalisht është duke u trajtuar në spitalin onkologjik në Ljublanë, duke shtuar se nuk ka mundësi të shkojë në Hagë.

“Aktualisht jam duke u trajtuar në spitalin onkologjik në Ljublanë, nuk kam mundësi me shku në Hagë, por jam i gatshëm me iu përgjigj atyre kurdo që e shohin të arsyeshme”, shton tutje Maloku.

Për Gjykatën Speciale thotë se është mirë që të fillojnë proceset sa më parë, dhe të mbyllet një herë e mirë ajo çështje. Sipas tij aty do të dalë e vërteta për luftën çlirimtare të UÇK’së.

“Gjykata Speciale tashmë masi është votu nga Kuvendi i Kosovës, mendoj që sa më parë të fillojnë proceset është më mirë. Që të dalë e vërteta për UÇK’në, ka qenë luftë clirimtare, sepse nuk kemik pasur rrugë tjetër, përvec rezistencës së armatosur. Kemi luftuar në vendin tonë, nuk kemi shkuar në ndonjë vend tjetër për t’i djegur kishat apo shtëpitë. Kemi luftu me e heq ushtrinë dhe policinë serbe e ushtrinë nga Kosova”, ka thënë ndër të tjera Maloku.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë