Mallkimi im për Serbinë: i paç në krye politikanët që i patëm ne për 20 vjet!

21.02.2020 22:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mallkimi im për Serbinë: i paç në krye politikanët që i patëm ne për 20 vjet!

Nga Sali Bytyçi

Dënimi im për Serbinë: 20 vjet të udhëhiqet nga politikanët që e kanë udhëhequr Kosovën që 20 vjet!

Pasi në shoqëritë liberale si kjo jona ata në pushtet bëjnë çfarë t’iu teket, edhe ata që janë jashtë pushtetit thonë çfarë t’iu bjerë ndër mend. Njëri prej tyre jam unë.

Këto ditë përsiata për krimet që i ka bërë Serbia në Kroaci, në Bosnje dhe sidomos në Kosovë. Pas çdo krimi vjen edhe dënimi dhe unë e mendova një dënim për Serbinë. Dhe, sipas mendimi tuaj, cili do të ishte mendimi juaj për dënimin që do t’ia jepja Serbisë për krimet që i ka bërë në Kosovë? Mendoni që do ta dënoja Serbinë me para apo se do të caktoja sa njerëz do të duhej vrarë në Serbi si hakmarrje?!

As njërën dhe as tjetrën.

Po të ishte në dorën time t’ia caktoja Serbisë dënimin për krimet që i ka bërë në Kosovë, ja cili do të ishte ai.

Si dënim, do t’ia caktoja 20 vjet Serbisë të udhëhiqej nga udhëheqësit tanë politikë të cilët e kanë udhëhequr Kosovën që 20 vjet. Kaq. As më shumë e as më pak.

Dhe jo ta udhëhiqnin më keq se Republikën e Kosovës, po në të njëjtën mënyrë si e kanë udhëhequr për 20 vjet këtë republikë. T’i rritnin pagat për vete ashtu siç i kanë rritur; t’i punësojnë bashkëpartiakët, t’i punësojnë fqinjët, ilakatë me radhë e pa radhë, baxhanakeshat e veta dhe të vëllezërve të vet, çikat e dajave dhe të tezeve, dashnoret dhe burrat e dashnoreve; ta privatizojnë pronën publike të Serbisë ashtu siç e kanë privatizuar pronën publike të Kosovës; paratë e ndërmarrjeve publike t’ua dhuronin portaleve; t’i rrënonin malet e ta shtronin krejt Serbinë në asfalt; ta shkatërronin hekurudhën, po administratën e saj ta mbushnin plot zyrtarë; çdo investitori të huaj t’i kërkonin hise në investimin që do të bënte në Serbi; haraçin gjysmëlegal të mos e ndërprisnin fare; të “vonoheshin” në shlyerjen e detyrimeve të punëmarrësve dhe si dënim të pagunin miliona euro; t’ia falnin borxhin publik cilës kompani që të duan; terminalet doganore t’i shpërndanin miqësisht etj. etj.

Pas njëzet vjetësh sundim të këtyre politikanëve tanë të këtyre 20 vjetëve, popullsia e Serbisë do të përgjysmohej, po edhe në këtë gjysmë tri të katërtat do të ishin pleq e plaka; në këtë gjendje Serbisë jo vetëm që nuk do t’i binte ndër mend për Kosovën, po nga lufta për ekzistencë nuk do t’i binte ndër mend as për veten e saj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla