Mallkimi im për Serbinë: i paç në krye politikanët që i patëm ne për 20 vjet!

21.02.2020 22:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mallkimi im për Serbinë: i paç në krye politikanët që i patëm ne për 20 vjet!

Nga Sali Bytyçi

Dënimi im për Serbinë: 20 vjet të udhëhiqet nga politikanët që e kanë udhëhequr Kosovën që 20 vjet!

Pasi në shoqëritë liberale si kjo jona ata në pushtet bëjnë çfarë t’iu teket, edhe ata që janë jashtë pushtetit thonë çfarë t’iu bjerë ndër mend. Njëri prej tyre jam unë.

Këto ditë përsiata për krimet që i ka bërë Serbia në Kroaci, në Bosnje dhe sidomos në Kosovë. Pas çdo krimi vjen edhe dënimi dhe unë e mendova një dënim për Serbinë. Dhe, sipas mendimi tuaj, cili do të ishte mendimi juaj për dënimin që do t’ia jepja Serbisë për krimet që i ka bërë në Kosovë? Mendoni që do ta dënoja Serbinë me para apo se do të caktoja sa njerëz do të duhej vrarë në Serbi si hakmarrje?!

As njërën dhe as tjetrën.

Po të ishte në dorën time t’ia caktoja Serbisë dënimin për krimet që i ka bërë në Kosovë, ja cili do të ishte ai.

Si dënim, do t’ia caktoja 20 vjet Serbisë të udhëhiqej nga udhëheqësit tanë politikë të cilët e kanë udhëhequr Kosovën që 20 vjet. Kaq. As më shumë e as më pak.

Dhe jo ta udhëhiqnin më keq se Republikën e Kosovës, po në të njëjtën mënyrë si e kanë udhëhequr për 20 vjet këtë republikë. T’i rritnin pagat për vete ashtu siç i kanë rritur; t’i punësojnë bashkëpartiakët, t’i punësojnë fqinjët, ilakatë me radhë e pa radhë, baxhanakeshat e veta dhe të vëllezërve të vet, çikat e dajave dhe të tezeve, dashnoret dhe burrat e dashnoreve; ta privatizojnë pronën publike të Serbisë ashtu siç e kanë privatizuar pronën publike të Kosovës; paratë e ndërmarrjeve publike t’ua dhuronin portaleve; t’i rrënonin malet e ta shtronin krejt Serbinë në asfalt; ta shkatërronin hekurudhën, po administratën e saj ta mbushnin plot zyrtarë; çdo investitori të huaj t’i kërkonin hise në investimin që do të bënte në Serbi; haraçin gjysmëlegal të mos e ndërprisnin fare; të “vonoheshin” në shlyerjen e detyrimeve të punëmarrësve dhe si dënim të pagunin miliona euro; t’ia falnin borxhin publik cilës kompani që të duan; terminalet doganore t’i shpërndanin miqësisht etj. etj.

Pas njëzet vjetësh sundim të këtyre politikanëve tanë të këtyre 20 vjetëve, popullsia e Serbisë do të përgjysmohej, po edhe në këtë gjysmë tri të katërtat do të ishin pleq e plaka; në këtë gjendje Serbisë jo vetëm që nuk do t’i binte ndër mend për Kosovën, po nga lufta për ekzistencë nuk do t’i binte ndër mend as për veten e saj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog