Maliqi: Kufiri s’ka lëvizur, komisioni vërtetoi atë faktik

08.12.2017 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Maliqi: Kufiri s’ka lëvizur, komisioni vërtetoi atë faktik

Opinionisti Shkëlzen Maliqi ka thënë se, për dallim nga narracioni që i është shërbyer publikut, komisioni që ka bërë demarkimin e kufirit me Malin e Zi vetëm ka vërtetuar kufirin administraitv që Kosova ka pasur si pjesë e ish-Jugosllavisë.
Në Zona e Debatit në Klan Kosova, ai ka deklaruar se kufijtë janë siç kanë qenë para suprimimit të autonomisë në vitin 1989 dhe se është manipuluar me faktet, duke krijuar perceptimet se kemi humbur territor nga procesi i shënjimit të kufirit me Malin e Zi.

“Gabimi më i madh gjatë procesit të demarkacionit ka qenë mbajtja në fshehtësi e krejt punës, pasi tani njerëzit tani mendojnë se Kosova si palë ka negociuar për të vendosur ku do të jetë kufiri. Shpërbërja e Jugosllavisë është bërë mbi bazat e kufijve administrativ dhe Komisioni ka pasur për detyrë vetëm ta vërtetojë kufirin tonë”.

“Në anën tjetër, perceptimet tjera, si kufiri në Kullë e Çakorr janë perceptime të një kohe të shkuar, kur kufijtë kanë lëvizur. Manipulimi politik ka ardhur nga ky fakt, pasi kufijtë janë marrë siç kanë qenë para suprimimit të autonomisë së Kosovës. Kjo temë është politizuar skajshëm dhe tash jemi në situatën kur kundërshtojmë faktorin ndërkombëtar, që ka mundësuar pavarësimin e Kosovës”.

“Ky proces i tejzgjatur, dhe dështimi i tij, do të ketë pasoja të mëdha për Kosovën, sepse për katër vjet gjithcka është bllokuar kot. Është parë se bllokada politike e ka dëmtuar kastën politike në vend. Partitë politike kanë dëmtuar veten”, ka thënë Maliqi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i ri i OEK-ut viziton Shoqatën e Bankave për t’i ofruar partneritet për bashkëpunime

Kryetari i ri i OEK-ut viziton Shoqatën e Bankave për t’i ofruar partneritet për bashkëpunime

Thaçi ngushëllon familjen Agani

Thaçi ngushëllon familjen Agani

Izmi Zeka publikon certifikatën e një veterani të luftës, thotë se ka qenë UDB-ash

Izmi Zeka publikon certifikatën e një veterani të luftës, thotë se ka qenë UDB-ash

Në 16 e 30 zyrtarizohet lajmi për vizat, aty do të jetë presidenti Hashim Thaçi

Në 16 e 30 zyrtarizohet lajmi për vizat, aty do të jetë presidenti Hashim Thaçi

Reçica: Mbetet sfidë punësimi i personave me aftësi të veçanta

Reçica: Mbetet sfidë punësimi i personave me aftësi të veçanta

Kur mund të lëvizin kosovarët pa viza nëse sot jepet rekomandimi pozitiv?

Kur mund të lëvizin kosovarët pa viza nëse sot jepet rekomandimi pozitiv?

Hapet edicioni jubilar i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, PriFest

Hapet edicioni jubilar i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, PriFest

Dogana do t’i zbatoj vendimet e Qeverisë për masa mbrojtëse për importin e qumështit, pemëve dhe perimeve

Dogana do t’i zbatoj vendimet e Qeverisë për masa mbrojtëse për importin e qumështit, pemëve dhe perimeve

Të rinjtë e PDK-së me aksion simbolik për heqjen e vizave

Të rinjtë e PDK-së me aksion simbolik për heqjen e vizave

BE: Brenda pak javëve takimi i radhës mes Thaçit e Vuçiqit

BE: Brenda pak javëve takimi i radhës mes Thaçit e Vuçiqit

Vuçiq: Kosova pret t’ia njohim pavarësinë

Vuçiq: Kosova pret t’ia njohim pavarësinë

Vuçiq pas takimit me Thaçin: Shqiptarët i duan të gjitha, ne duam kompromis

Vuçiq pas takimit me Thaçin: Shqiptarët i duan të gjitha, ne duam kompromis

Keqpërdori seksualisht të miturën, arrestohet i dyshuari

Keqpërdori seksualisht të miturën, arrestohet i dyshuari

Fillon takimi Thaçi – Vuçiq

Fillon takimi Thaçi – Vuçiq

Gjobitet fushata për Brexit në Britani

Gjobitet fushata për Brexit në Britani

Aksidenti ajror me 112 të vdekur u shkaktua nga një ‘gabim njerëzor’

Aksidenti ajror me 112 të vdekur u shkaktua nga një ‘gabim njerëzor’