Macron dhe Merkel pritet të dalin me propozim konkret për Serbinë dhe Kosovën

15.04.2019 20:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Macron dhe Merkel pritet të dalin me propozim konkret për Serbinë dhe Kosovën

Takimi i 29 prillit do të prodhojë zhvillime shumë më serioze se përballja Haradinaj – Vuçiq. Aty pritet që, nën patronatin e Merkelit e Macronit, të propozohet një marrëveshje mes Kosovës e Serbisë.

Në Berlin janë ftuar të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, ndërsa vetëm Kosova e Serbia do të përfaqësohen nga kryeministrat dhe nga presidentët. Aty janë ftuar kryeministri Ramush Haradinaj dhe Presidenti Hashim Thaçi bashkë me homologët e tyre Ana Bernabiq dhe Aleksandar Vuçiq.

Presidenti Trump, në letrat që u kishte shkruar Thaçit e Vuçiqit, u kishte thënë se marrëveshja finale do të nënshkruhet nga ta në Shtëpinë e Bardhë. Megjithatë rrugën drejt marrëveshjes po e shtrojnë Franca e Gjermania.

Nikoqirë të takimit të 29 prillit pritet të jenë kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron.

Merkel, që ka kundërshtuar lëvizjen e kufijve në Ballkan, po merret personalisht me çështjen e Kosovës.

Siç merr Gazeta Express, në këtë takim pritet që të propozohet një dokument në kornizat e së cilit do të arrihet marrëveshja mes Kosovës e Serbisë.

Marrëveshja s’do të përfshijë ndarjen, por nuk do të jetë më e mira për Kosovën. Ajo më shumë mundësi do t’i lejojë Serbisë sovranitet në pjesë brenda territorit të Kosovës.

Qeveria gjermane në një përgjigje për Gazetën Express ka konfirmuar se qëllimi i Kancerlares dhe i Presidentit francez është stabilitetit në rajon, veçmas mes Kosovës dhe Serbisë.

“Stabiliteti dhe zhvillimet e mira në rajon janë të një rëndësie të madhe për kancelaren dhe presidentin. Ata synojnë që me të ftuarit të diskutojnë rreth sfidave të veçanta me të cilat po ballafaqohet rajoni, në veçanti për raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në përgjigjen e zëdhënësit të Qeverisë Gjermane.

Ndërkaq dy liderët e Kosovës shkojnë në Berlin pa qëndrime të unifikuara. Thaçi sot ka takuar komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn, ndërsa Haradinaj nga Sllovia e Lipjanit ka akuzuar Hahnin dhe Federica Mogherinin se e kanë humbur një vit kot me deklaratat për shkëmbime të territoreve.

Kabineti i Kryeministrit është deklaruar në ritmin e njëjtë me shefin e Qeverisë.

Meliza Haradinaj, këshilltare e Kryeministrit, shkroi sot se Kosova ka vëmendjen e plotë të Merkelit në takimin e Berlinit, dhe liderët institucionalë duhet të unifikojnë qëndrimin para takimit të organizuar nga Merkeli e Makroni.

“Meqë tani kemi vëmendjen e plotë të Kancelares Merkel në dialog, e cila është edhe nikoqire e takimit të 29 prillit, është koha e fundit që liderët institucionalë, delegacioni shtetëror, dhe opozita kosovare të dakordohen në një qëndrim unik para udhëtimit në Berlin. Vetëm kështu Kosova do të jetë më e fortë përballë Serbisë, dhe më serioze në sfidat e saj ndërkombëtare”, ka shkruar ajo. /A.A/Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pacolli thumbon Serbinë: Vetëm kur të pranohet e vërteta, paqja mund të jetë e qëndrueshme

Pacolli thumbon Serbinë: Vetëm kur të pranohet e vërteta, paqja mund të jetë e qëndrueshme

Macron dhe Merkel pritet të dalin me propozim konkret për Serbinë dhe Kosovën

Macron dhe Merkel pritet të dalin me propozim konkret për Serbinë dhe Kosovën

BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

Hoxha: Na duhet fuqizim i sundimit të ligjit për të përshpejtuar procesin e integrimit në BE

Hoxha: Na duhet fuqizim i sundimit të ligjit për të përshpejtuar procesin e integrimit në BE

Prokurorët e Hagës vazhdojnë intervistimet, ende asnjë aktakuzë

Prokurorët e Hagës vazhdojnë intervistimet, ende asnjë aktakuzë

Grupi i nxënësve shqiptarë nga Suedia vizitoi MDIS-in

Grupi i nxënësve shqiptarë nga Suedia vizitoi MDIS-in

SHBA reagon ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë për krimet ndaj shqiptarëve

SHBA reagon ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë për krimet ndaj shqiptarëve

Thaçi nga Brukseli: Heqja e vizave rikthen besimin e kosovarëve në Bashkimin Europian

Thaçi nga Brukseli: Heqja e vizave rikthen besimin e kosovarëve në Bashkimin Europian

Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Gjilani sot shënon 20-vjetorin e Betejes së Zhegocit

Gjilani sot shënon 20-vjetorin e Betejes së Zhegocit

Hahn pas takimit me Thaçin: Taksa 100% të paktën të pezullohet, dialogu duhet të rinisë së shpejti

Hahn pas takimit me Thaçin: Taksa 100% të paktën të pezullohet, dialogu duhet të rinisë së shpejti

Beteja e Zhegocit shënon përfshirjen e tërë teritorit të Kosovës në flakën e luftës frontale të UCK-së me forcat ushtarake serbe

Beteja e Zhegocit shënon përfshirjen e tërë teritorit të Kosovës në flakën e luftës frontale të UCK-së me forcat ushtarake serbe

Ivanov nën presion të mos amnistojë të dënuarit e 27 prillit

Ivanov nën presion të mos amnistojë të dënuarit e 27 prillit

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Arrestohet një person i dyshuar për vepër penale

Arrestohet një person i dyshuar për vepër penale

Mospajtime për orët e humbura, SBAShK-u lëshon mbledhjen

Mospajtime për orët e humbura, SBAShK-u lëshon mbledhjen