Lutfi Haziri: S’ka ngrirje negociatash – koalicioni LDK-VV është ngjizur, do të ndodhë (VIDEO)

11.10.2019 21:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lutfi Haziri: S’ka ngrirje negociatash – koalicioni LDK-VV është ngjizur, do të ndodhë (VIDEO)

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se do të ndodhë koalicioni me Lëvizjen Vetëvendosje.

Haziri shtoi se nuk ka asnjë pakënaqësi nga palët e këtyre dy subjekteve, pasi LDK e VV e kanë mbyllur të kaluarën dhe kanë hapur faqe të re bashkëpunimi, njofton Klan Kosova.

”Po ndodhë ajo që është vendosur më 6 tetor, opozita i ka fituar zgjedhjet. E duke qenë pjesë e opozitës LDK është në fazën e pritjes për përfundimin e procesit zgjedhor. Kanë mbetur votat me kusht, të mërgimtarëve dhe grupit të njerëzve me nevoja të veçanta”.

”Dallimi është i vogël, por është ambient fitues – fitues. Qytetarët kanë vendosur sonte t’i japin këtë 0.66% Vetëvendosjes, Albin Kurtit të drejtën e paraqitjes së fituesit të madh. Për të larguar çdo dilemë, nuk mundet edhe ky proces me qenë gjysmë-shtatzëni. Do të thotë se do të ndodhë ky koalicion, është ngjizë koalicioni. Nuk ka pasur pishmane”.

”Ne jemi duke diskutuar në dy nivele politike”.

”Në nivel politik të parë është ai i liderëve në formatin 1+1, ku Isa Mustafa është përcjellë nga zonja Osmani e nominuara e për kryeministre, nënkryetare e LDK-së e Albin Kurti nga nënkryetari i partisë së tij, zotri Bislimi”.

”Në nivel politik parimisht është dakorduar që ekipet e dy partive të nisin takimet në formatin 3+3, në harmonizimin e programeve sektoriale të vazhdojnë aty ku e kanë lënë para zgjedhjeve, aty ku u la në atë që e quajtëm mosarritje e koalicionit parazgjedhor sepse është punuar për dy vjet”.

”Do të freskohet angazhimi që koornizimi i një programi qeveritar të punohet në formatin 3+3 ku nga ana jonë është Kujtim Shala, Avdullah Hoti dhe Lumir Abdixhiku ndërsa në anën tjetër është ekipi i Vetëvendosjes që përcaktohet nga lideri Albin Kurti”.

”Nuk ka pasur ngrirje negociatash. Sot në takim të LDK-së ka qenë tema e bisedës, një njoftim i anëtarëve të kryesisë për rezultatin preliminar për pritjet tona për takimin që kemi pas me Vetëvendosjen dhe takimet me Richard Grenell dhe për takimet tjera”.

”Nuk është bërë analizë e nuk është bërë vlerësim. Tani do të nis takimi i formatit 3+3, pa u ndaluar, mund të takohen sonte, nesër kurdo që ekipet të koordinohen mes vete dhe të punojnë”.

”Nuk ka pakënaqësi mes LDK e VV-së. Çështja ka mbetur aty ku e kemi lënë. LDK e VV e kanë mbyllur të kaluarën dhe e kanë hapur një faqe bashkëpunimi, pa diskutuar të kaluarën e largët që kishin mes vete”.

”Votat duhet të zbardhen deri në fund, por kjo se pengon procesin e bashkëpunimit ”.

Haziri foli në Analizën Zgjedhore edhe për mundësinë e ndryshimit të gjendjes pas përfundimit të plotë të numërimit të votave.

Ai tha se nëse vetëm një votë më shumë kalon në anën e Vjosa Osmanit, Qeveria i takon LDK-së, siç e thotë edhe ligji, njofton Klan Kosova.

”Ajo është çështje që Ligji e përcakton. Kemi thënë që ai që fiton një votë më shumë udhëheq me Qeverinë. Nëse i takon LDK-së ne se diskutojmë këtë çështje. Por me këtë rezultatin që e kemi qeveria iu takon VV-së”.

”Një lëshim nga Besian Mustafa është përmirësuar në mbrëmje, por dita e ka blu informacionin. Deklarata s’ka qenë e qëllimshme. Ai është përgjigj duke reflektuar”.

”Duhet të largojmë çdo lloj dyshimi apo çdo lloj tendence”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet