Lutfi Haziri: Kampusi i shkollave të mesme në Gjilan, është i pari në nivel Republike

02.09.2016 16:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lutfi Haziri: Kampusi i shkollave të mesme në Gjilan, është i pari në nivel Republike

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët, ka inspektuar sot punimet në kampusit të shkollave të mesme të Gjilanit. I pari i gjilanasve është ndarë tejet i kënaqur që tashmë po përfundon faza e parë e investimeve, duke thënë se ambienti ka ndryshuar qind për qind.

“Në kuadër të përgatitjeve për fillimin e vitit të ri shkollor, pas takimeve të shumta dhe punëve tjera, ne sot inspektuam punimet e kampusit të shkollave të mesme, e që është i pari në nivel republike. Është njëri prej programeve më të mëdha që e kemi në kuadër të investimeve në arsim. Faza e parë siç po shihet është përfunduar dhe të hënën gjithçka është gati që nxënësit, arsimtarët dhe stafi teknik të vijnë në një ambient krejt të ri me një pamje krejt tjetër. Ambienti këtu ka ndryshuar qind për qind”, ka thënë kryetari Lutfi Haziri.
“Investimi është bërë përmes partneritetit publiko-privat dhe Komuna nuk ka kosto buxhetore në këtë rast. E kemi bërë zgjidhjen edhe për qytetarët e “Dardanisë” të cilët hyjnë e dalin, ndërkaq nënkalimet janë ato të cilat e organizojnë jetën e nxënësve. Ajo që është shumë e rëndësishme, nxënësit gjatë procesit edukativo-arsimor do të qëndrojnë brenda. Nuk ka hyrje dalje prej kampusit dhe nuk lejohet asnjë lloj shërbimi që nxënësit mund të rrezikohen, qoftë alkool apo duhan”, ka shtuar Haziri.

Ai ka nënvizuar se shpreson që ky është hapi i parë para fillimit të ndërtimit të kampusit universitar “Kadri Zeka”.

“Unë i uroj nxënësit dhe arsimtarët për këtë vit të ri shkollor dhe besoj që ky është hapi i parë para fillimit të ndërtimit të kampusit universitar “Kadri Zeka”, për të cilin ne po punojmë me ministrin e Arsimit dhe kryeministrin që, po ashtu, në kuptimin formal të bëhet vendimmarrja dhe ndoshta në modelin e njejtë”, përfundoi deklaratën e tij kryetari Haziri, gjatë adresimit para mediave.

Drejtoresha e Arsimit, Shqipe Kastrati Haziri, ka shfaqur gëzimin që punët në kompleksin e shkollave po shkojnë mjaftë mirë, duke rikonfimuar se që janë bërë përgatitjet finale që procesi mësimor të filloj mbarë në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme.

Fadil Beqiri, menaxher nga kompania që po i kryen punimet, ka konfirmuar se pjesa e parë e investimeve përfundon të dielën, duke shtuar se investimet do të zgjasin 3 vjet, në tri faza.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nuk keni për ta besuar se si duket Federica Mogherini në bikini

Nuk keni për ta besuar se si duket Federica Mogherini në bikini

Hyrjet në ring të David Haye dhe Tony Bellew

Hyrjet në ring të David Haye dhe Tony Bellew

Flet troç Einxhel Shkira: “Tani dua të bëj lekë”

Flet troç Einxhel Shkira: “Tani dua të bëj lekë”

Brusha juaj e dhëmbëve është burimi më i madh i infeksioneve sesa guaca e WC-së! Prandaj, menjëherë veproni kështu (Video)

Brusha juaj e dhëmbëve është burimi më i madh i infeksioneve sesa guaca e WC-së! Prandaj, menjëherë veproni kështu (Video)

Bellew e mposht Hayen me nokaut në raundin e pestë

Bellew e mposht Hayen me nokaut në raundin e pestë

U nda nga Eva Murati…? Vjen reagimi i parë i djalit të Jozefina Topallit

U nda nga Eva Murati…? Vjen reagimi i parë i djalit të Jozefina Topallit

David Haye: Nuk e di nëse ky është fundi im, humba ndaj një boksieri më të mirë

David Haye: Nuk e di nëse ky është fundi im, humba ndaj një boksieri më të mirë

Jonida Vokshi rrëfen sfidat e shtatzënisë

Jonida Vokshi rrëfen sfidat e shtatzënisë

Bellew: Haye largohet si një boksier më i mirë se unë, por unë fitova kundër të gjitha parashikimeve

Bellew: Haye largohet si një boksier më i mirë se unë, por unë fitova kundër të gjitha parashikimeve

Krijesa më e rrezikshme në Tokë s’është peshkaqeni, madje as vetë njeriu

Krijesa më e rrezikshme në Tokë s’është peshkaqeni, madje as vetë njeriu

Klaudia Pepa gati të befasojë sërish italianët, ky është projekti i saj i ri

Klaudia Pepa gati të befasojë sërish italianët, ky është projekti i saj i ri

Joshua thotë fjalët që i presin të gjithë: Meçi ndaj Wilder do të zhvillohet këtë vit

Joshua thotë fjalët që i presin të gjithë: Meçi ndaj Wilder do të zhvillohet këtë vit

Turjan Hyska e takon pas shumë vitesh, tregon “dashurinë” me zyshën e kimisë

Turjan Hyska e takon pas shumë vitesh, tregon “dashurinë” me zyshën e kimisë

Tony Bellew nuk dëshiron të përballet me Joshuan: Nuk më duhet një problem i tillë

Tony Bellew nuk dëshiron të përballet me Joshuan: Nuk më duhet një problem i tillë

Fotografia është shumë më tepër se kujtimi – mund të zbulojë a jeni të sëmurë

Fotografia është shumë më tepër se kujtimi – mund të zbulojë a jeni të sëmurë

Këto foto shfaqin të vërtetën për shtatzëninë e Orindës

Këto foto shfaqin të vërtetën për shtatzëninë e Orindës