Lushi: Ekonomisë së Kosovës i duhet një pako emergjente me më së paku 500mln euro për ta mbijetuar kolapsin

14.04.2020 10:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lushi: Ekonomisë së Kosovës i duhet një pako emergjente me më së paku 500mln euro për ta mbijetuar kolapsin

Publicisti shqiptar në Amerikë, Uk Lushi, i ka vlerësuar si të pamjaftueshme pakot emergjente të propozuara nga Qeveria në detyrë e Kosovës dhe nga Partia Demokratike.

Ai në një postim në Facebook, ka thënë se për ekonominë në Kosovë, duhen së paku 500 milionë euro.

“Bazuar në veprimet e qeverive të shteteve me ekonomistët më të mençur në botë injektimi monetar dhe mbështetja financiare për ekonomitë e goditura nga Coronavirusi dhe Covid-19 (deri më tash) ka qenë rreth 10% e GDP-së. Kjo për Republikën e Kosovës konvertohet në paketa financiare dhe fiskale rreth 700-800 milionë euro”, shkruan Lushi në Facebook, transmeton Koha.

Ai thotë se “Paketa e qeverisë Kurti nuk ofron as mbijetesë të ekonomisë së Kosovës për 12-18 muajt e ardhshëm. As paketa që ka propozuar PDK prej 320 milionë eurove nuk e siguron shpëtimin e ekonomisë së Kosovës”, ka shkruar ai.

Pakoja Emergjente e Qeverisë në detyrë është paraparë të jetë 170.6 milionë euro, ndërsa ajo e propozuar nga partia opozitare PDK kap shifrën 320 milionë.

Lushi thotë se për ta mbijetuar kolapsin, ekonomisë së Kosovës i duhen së paku 500mln vetëm për vitin 2020.

“Ekonomisë së Kosovës i nevojiten paketa prej sëpakut 500 milionë eurosh vetëm në vitin 2020 për të qenë në gjendje të mbijetojë kolapsin dhe fillojë forcimin duke çuar rritjen ekonomike në 6-7%, mbase pas 18 muajsh. 60-70% ose 300-350 milionë euro të këtyre paketave duhet të koordinohen të rrjedhin nga BQK, fondet qeveritare dhe emitimi i borxhit kurse 40-30% tjetër duhet të kërkohen nga Banka Qendrore Europiane dhe shtetet e BE-së, SHBA, Japonia dhe vende të tjera që do ta ndihmojnë Kosovën me kredi të lehta dhe/ose grante”, shkruan Lushi.

“Ftoj të gjithë ekonomistët dhe ekspertët në Kosovë të kërkojnë me ngulm nga shteti që sa më parë të fillojë stimulimin me 500 milionë eurot emergjente. Mosveprimi tash do t’i kushtojë Kosovës në muajt që do të vijnë shumë shtrenjtë nëse nuk ka veprime nga qeveria dhe shteti tash”, përfundon Lushi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë