Lumezi, ka pritur sot në takim njoftues shefin e ri të EULEX-it, Lars – Gunnar Wigemark

16.03.2020 15:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lumezi, ka pritur sot në takim njoftues shefin e ri të EULEX-it, Lars – Gunnar Wigemark

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim njoftues shefin e ri të EULEX-it, Lars – Gunnar Wigemark, me të cilin ka biseduar për avancimin e bashkëpunimit për forcimin e sundimi të ligjit në vend.

Lumezi e ka njoftuar shefin e EULEX-it me punën dhe vendosmërinë e Prokurorit të Shtetit në ndjekjen e të gjithave formave të krimit, si edhe për sfidat dhe objektivat e këtij institucioni që kanë për qëllim fuqizimin e sistemit prokurorial dhe ngritjen e besimit qytetar në institucionet e drejtësisë.

Kryeprokurori i Shtetit gjatë këtij takimi e ka informuar të parin e EULEX-it edhe me integrimin dhe punën në Prokurorinë Themelore të Mitrovicës, e cila përbënë shembull të mirë të funksionimit shumetnik, ndërnjerëzor dhe ndërkolegial.

Ndërsa, shefi i EULEX-it shprehu gatishmërinë që brenda mandatit të cilin e ka misioni që ai drejton të mbështesë Kryeprokurorit të Shtetit dhe prokurorët në promovimin e sundimit të ligjit në vend.

Në takim u bisedua edhe për çështje që kanë të bëjnë me reformat legjislative dhe thellimin e bashkëpunimit për krimet e luftës dhe zbardhjen e fatit të personave të pagjetur. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Dumnica në protestë

Dumnica në protestë

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë