Lugina e Preshevës insiston në reciprocitet me të drejtat e serbëve në Kosovë

29.10.2019 15:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lugina e Preshevës insiston në reciprocitet me të drejtat e serbëve në Kosovë

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të komunave në jug të Serbisë, Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, që në terminologjinë politike njihen edhe si Lugina e Preshevës, presin që Qeveria e re e Kosovës të merret më seriozisht me çështjen e shqiptarëve të Luginës.

Ndër tjera, ata presin nga qeveria e ardhshme dhe siç thonë, kryeministri në ardhje, Albin Kurti, të reflektojnë pozitivisht karshi kërkesave për përfshirjen e tyre në kuadër të dialogut politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi tha për Radion Evropa e Lirë, se menjëherë pas formimit të Qeverisë së re të Kosovës do të kërkojnë takim me kryeministrin e ri për t’ia parashtruar kërkesat, por edhe për ta njoftuar me problemet me të cilat po përballet popullata shqiptare në Luginë. Sipas tij, Albin Kurti, i cili pritet të jetë mandatari për formimin e qeverisë, është zotuar për ndryshim të gjendjes në Luginë.

“Presim që qeveria e ardhshme të jetë shumë më aktive në drejtim të ndihmës konkrete drejt Luginës së Preshevës sepse aktualisht ne përballemi me një situatë, ndër më të rëndat në historinë tonë më të re”.

“Largimi në masë i njerëzve për shkak të problemeve të shumta politike dhe ekonomike po e dobëson bërthamën kombëtare. Është momenti i fundit që Prishtina e Tirana zyrtare ta kuptojnë këtë dhe të kenë projekte konkrete të ndihmës së drejtpërdrejtë për Luginën e Preshevës”, tha Kamberi.

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës thonë se po e presin me interesim edhe vazhdimin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Shqiptarja në Angli u gjet me fytin e prerë

Shqiptarja në Angli u gjet me fytin e prerë

Musliu: Për sistemin e drejtësisë problem janë “Lumezat”

Musliu: Për sistemin e drejtësisë problem janë “Lumezat”

Tensionohet situata në Serbi, protestuesit anti-Vuçiq, tentojnë të hyjnë brenda në parlament

Tensionohet situata në Serbi, protestuesit anti-Vuçiq, tentojnë të hyjnë brenda në parlament

Sizmiologu Shyqyri Aliaj: Qetësohuni shqipëtarë, tërmet i këtyre përmasave do një shekull të përsëritet

Sizmiologu Shyqyri Aliaj: Qetësohuni shqipëtarë, tërmet i këtyre përmasave do një shekull të përsëritet

Avokati i Popullit: Në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për Paga e dërguam për këtë arsye

Avokati i Popullit: Në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për Paga e dërguam për këtë arsye

Analistët: E dhimbshme dhe skandaloze mohimi i masakrës së Reçakut

Analistët: E dhimbshme dhe skandaloze mohimi i masakrës së Reçakut

Avokati Koci: Specialja nuk do të ngritë aktakuzë ndaj të gjithë të dyshuarve

Avokati Koci: Specialja nuk do të ngritë aktakuzë ndaj të gjithë të dyshuarve

Shkup: Mungon transparenca gjatë punësimeve në administratë

Shkup: Mungon transparenca gjatë punësimeve në administratë

Është gjetur një person i vdekur në veri të Mitrovicës

Është gjetur një person i vdekur në veri të Mitrovicës

Kroacia anulon pjesëmarrjen në Nobel

Kroacia anulon pjesëmarrjen në Nobel

Për arsye të vjedhjës së 40 mijë eurove arrestohen dy persona në Prishtinë

Për arsye të vjedhjës së 40 mijë eurove arrestohen dy persona në Prishtinë

Në mes të VV’ës dhe LDK’ës,  bisedimet për koalicion “në udhëkryq”

Në mes të VV’ës dhe LDK’ës, bisedimet për koalicion “në udhëkryq”

Merr fund ‘miqësia’ mes Fifit dhe Enedës!

Merr fund ‘miqësia’ mes Fifit dhe Enedës!

Të akuzuarit E.K nuk i bën përshtypje gjykimi ndaj tij, më i rëndësishëm meçi Joshua dhe Ruiz

Të akuzuarit E.K nuk i bën përshtypje gjykimi ndaj tij, më i rëndësishëm meçi Joshua dhe Ruiz