Lufta ndaj piraterisë, AMA gjobit katër subjekte IPTV

28.05.2019 20:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lufta ndaj piraterisë, AMA gjobit katër subjekte IPTV

Autoriteti i Mediave Audiovizive bëri të ditur, se gjatë vitit të shkuar, ka bërë verifikimin e çdo ankese të ardhur pranë tij nga operatorë të tregut, duke përcjellë më pas në AKEP kërkesat për mbylljen e të paktën 150 ofruesve të shërbimit internet, përmes të cilëve ushtrohej aktivitet audioviziv pirat, i paautorizuar.

Më tej, AMA thotë, se komunikimi me AKEP për ndalimin e piraterisë online ka nisur që në maj, për t’u intensifikuar më pas në muajt nëntor-dhjetor, kur janë dërguar 5 kërkesa për ndalim të piraterisë online, të kryer nga ofrues të shërbimit audioviziv në internet.

AMA ka bërë vetë verifikimin dhe identifikimin e aktiviteteve audiovizive të paligjshme, që kryheshin përmes internetit nga subjekte ISP. Gjatë periudhës së raportimit janë proceduar:

– 4 subjekte iptv të paligjshëm me dënim me gjobë prej 5.000.000 lekë secili;

– 1 subjekt iptv/ott të paligjshëm me sekuestrim pajisjesh audiovizive.

“Ne do të vijojmë monitorimin dhe forcimin e luftës kundër fenomenit të piraterisë, duke shtuar koordinimin me AKEP-in dhe institucione të tjera ligjzbatuese kundër luftës së formave të reja të piraterisë nëpërmjet internetit. Gjatë 6-mujorit të dytë të 2018, AMA është fokusuar në luftën kundër piraterisë që kryhet përmes internetit. Duke pasur parasysh ndryshimet e vazhdueshme teknologjike dhe shtimin e formave të reja të piraterisë në rrjetin e internetit, përmes portaleve, faqeve apo aplikacioneve të ndryshme online, AMA ka zhvilluar disa takime, pranë ambienteve të saj, me përfaqësues të AKEP, si institucioni kryesor që autorizon dhe monitoron aktivitetet në rrjetin e internetit, por edhe me përfaqësues të palëve të interesuara, prodhues dhe përdorues të produkteve dhe të drejtave televizive, si Digitalb, Tring, Albtelecom dhe ABCom.”- citon në raport AMA shkruan Monitor.

Me fokus në kërkesat dhe shqetësimet e operatorëve në fjalë, AMA dhe AKEP nisën punën për hartimin e një marrëveshjeje bashkëpunimi, me qëllim përcaktimin e procedurave dhe krijimin e një marrëdhënie bashkëpunimi konstante dhe intensive, e cila do të ishte përtej bashkëpunimit të zakonshëm ndërinstitucional.

“Pavarësisht kërkesave të vazhdueshme të AMA-s, AKEP e shprehu gatishmërinë e vet për nënshkrimin e kësaj marrëveshje vetëm në janar 2019, por edhe kësaj here, ndryshimet dhe sugjerimet e AKEP mbi mënyrën e zbatimit të marrëveshjes e bënin atë të pazbatueshme dhe joefikase për qëllimin e rënë dakord më parë nëpër takimet e zhvilluara.”- thotë AMA.

Për vitin 2019, AMA parashikon të forcojë edhe më shumë luftën kundër këtij fenomeni, duke planifikuar kontrolle të vazhdueshme në të gjithë territorin e vendit, në bashkëpunim me AKEP, por edhe me institucionet e tjera, të Policisë së Shtetit etj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve