Lufta e Ftohtë është rikthyer, rusët: Putin po sfidon hegjemoninë amerikane

23.10.2016 19:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lufta e Ftohtë është rikthyer, rusët: Putin po sfidon hegjemoninë amerikane

Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit kanë hyrë në një luftë të re të ftohtë, që po përplas palët në pjesë të ndryshme të globit, në përpjekjen e Vladimir Putinit për të sfiduar hegjemoninë amerikane në çështjet ndërkombëtare.

Ky është mendimi i ish-ushtarakëve të lartë dhe ekspertëve të politikës së jashtme në Moskë, të cilët paralajmërojnë se riaktivizimi i dy kampeve të Luftës së Ftohtë mund të çojë në një përballje po aq të rrezikshme sa ajo e raketave në Kubë, e njohur ndryshe edhe si “Kriza kubane”.

“Nëse e krahasojmë me Luftën e Ftohtë, jemi diku mes nisjes së ndërtimit të Murit të Berlinit dhe krizës së raketave në Kubë”, thotë Gjenerali rus, Evgeny Buzhinsky.

Buzhinsky ka mbajtur postin e ish-shefit në departamentin e pakteve ndërkombëtare në Ministrinë e Mbrojtjes ruse dhe aktualisht drejton një qendër private studimore në Moskë për çështjet e sigurisë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

“E thënë ndryshe, po rrokullisemi drejt një përplasjeje gjithnjë e më të ashpër dhe për më tepër pa asnjë mekanizëm ndërkombëtar menaxhues të konfliktit”, thotë ai.

Qëndrimi i gjeneralit të tërhequr rus përforcohet nga deklarata e fundit e Ministrisë së Jashtme në Moskë, e cila akuzoi Uashingtonin se po përpiqet t’i japë goditjen e fundit marrëdhënieve mes dy vendeve, duke iu referuar këtu propozimeve në Shtetet e Bashkuara për sanksione të reja ndaj Rusisë.

Nëse këto sanksione do të kalojnë, britanikja “The Telegraph” shkruan se Kremlini do të shkëpusë marrëdhëniet diplomatike dhe do të tërheqë ambasadorin, të paktën deri më 8 nëntor, kur në SHBA zhvillohen zgjedhjet. Pas kësaj date, Moska shpreson në një raport dhe dialog “më të sinqertë” me pasaardhësin e Obamës.

Presidenti Putin e bëri të qartë javën e shkuar se në kursin si po rrjedhin ngjarjet, përplasja me Shtetet e Bashkuara është e pashmangshme. Ai u pyet nga një gazetar rus se a ja vlente prishja e marrëdhënieve me Uashingtonin për Sirinë?

“Nuk bëhet fjalë për Sirinë, bëhet fjalë për një shtet që po përpiqet të diktojë qëndrimet e veta në mbarë botën”, u përgjigj ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Haradinaj: Gjykata Speciale s’kishte pse të formohej

Haradinaj: Gjykata Speciale s’kishte pse të formohej

Naim Geci rrëfen si u ekzekutua Ahmet Krasniqi para dyerve të ministrisë së Mbrojtjes

Naim Geci rrëfen si u ekzekutua Ahmet Krasniqi para dyerve të ministrisë së Mbrojtjes

Jakup Krasniqi e quan plakushe Carla Del Ponten, thotë se dështoi të dënonte kriminelët serbë në Hagë

Jakup Krasniqi e quan plakushe Carla Del Ponten, thotë se dështoi të dënonte kriminelët serbë në Hagë

Prokurori i Speciales e cilëson si produktive vizitën në Kosovë, a po përgatiten aktakuzat e para?

Prokurori i Speciales e cilëson si produktive vizitën në Kosovë, a po përgatiten aktakuzat e para?

Koci: Gjykata Speciale ka pranuar deklarata të besueshme nga 724 dëshmitarë nga Serbia

Koci: Gjykata Speciale ka pranuar deklarata të besueshme nga 724 dëshmitarë nga Serbia

Mergim Lushtaku merr konfirmimin e Emirateve në përkrahjen e Kosovës për anëtarësim në Interpol

Mergim Lushtaku merr konfirmimin e Emirateve në përkrahjen e Kosovës për anëtarësim në Interpol

I kërkuari i INTERPOL, organizonte koncerte në Kosovë

I kërkuari i INTERPOL, organizonte koncerte në Kosovë

Të miturit u arratisën nga burgu i Lipjanit me ndihmë nga jashtë

Të miturit u arratisën nga burgu i Lipjanit me ndihmë nga jashtë

Aktgjykimet e prera në 45 raste, kusht për liberalizimin e vizave

Aktgjykimet e prera në 45 raste, kusht për liberalizimin e vizave

Komandati i KFOR-it: Kosova të fokusohet në formimin e Ushtrisë dhe dialogun

Komandati i KFOR-it: Kosova të fokusohet në formimin e Ushtrisë dhe dialogun

Mos liberalizimi i vizave, faji hidhet te Bashkimi Evropian

Mos liberalizimi i vizave, faji hidhet te Bashkimi Evropian

Pacolli injoron Kuvendin, me letër u kërkon deputetëve sugjerime për INTERPOL

Pacolli injoron Kuvendin, me letër u kërkon deputetëve sugjerime për INTERPOL

Zyra e presidentit: Dialogu ende s’ka hyrë në fazën finale

Zyra e presidentit: Dialogu ende s’ka hyrë në fazën finale

Ministri Shala merr vendim që ndalon shitjen dhe shërbimin e alkoolit dhe duhanit për të miturit

Ministri Shala merr vendim që ndalon shitjen dhe shërbimin e alkoolit dhe duhanit për të miturit

Dënohet ish-shoferi i ‘Bechtel-Enka’

Dënohet ish-shoferi i ‘Bechtel-Enka’

Gjykata në Prishtinë jep detaje lidhur me dënimin e Shukri Bujës

Gjykata në Prishtinë jep detaje lidhur me dënimin e Shukri Bujës