Lopez Obrador, presidenti i ri i Meksikës

02.07.2018 15:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lopez Obrador, presidenti i ri i Meksikës

Në Meksikë, 64 vjeçari i krahut të majtë Andres Manuel Lopez Obrador, i cili e filloi karrierën e tij në politikë dekada më parë, si mbrojtës i të drejtave të banorëve indigjenë, fitoi zgjedhjet presidenciale të vendit. Ai garoi me platformën e luftës kundër korrupsionit dhe uljes së varfërisë duke fituar mbështetjen e votuesve të irrituar nga partitë tradicionale si ajo e presidentin në largim Enrique Pena Nieto. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Isabela Cocoli sjell më shumë hollësi.

Lopez Obrador bëri thirrje të dielën për “marrëdhënie më të mira” me Shtetet e Bashkuara.

“Ne do të kërkojmë një marrëdhënie më të mirë me qeverinë amerikane bazuar në miqësi dhe zhvillim, gjithmonë nisur nga respekti i ndërsjelltë dhe në mbrojtje të bashkatdhetarëve tanë, emigrantëve që jetojnë dhe punojnë në atë vend”.

Duke folur për sfidat e brendshme të Meksikës, Lopez Obrador tha se çrrënjosja e korrupsionit dhe e mosndëshkimit do të jetë misioni kryesor i qeverisë së tij dhe ai nuk do të “zhgënjejë” popullin meksikan.

“Unë përsëris premtimin tim për të mos e tradhtuar besimin tuaj të cilin miliona meksikanët kanë vendosur tek unë. Unë do të qeveris me ndershmëri dhe drejtësi, nuk do të të dështoj, nuk do t’ju zhgënjej dhe nuk do ta tradhtoj popullin tim”.

Presidenti amerikan, Donald Trump, përgëzoi zotin Obrador përmes Twitterit: “Urime për Andres Manuel Lopez Obrador që do të jetë presidenti i ardhshëm i Meksikës. Mezi pres të punoj me të. Ka shumë gjera që mund të bëjmë në të mirë të Shtetet e Bashkuara dhe Meksikës!

Një sondazh nga organizata Parmetira kishte parashikuar se Lopez Obrador do të fitonte 53-59 për qind të votave, shumë më përpara dy rivalëve të tij kryesorë.

Sondazhet e kryera para votimit të së dielës e tregonin vazhdimisht Lopez Obradorin, i njohur gjerësisht si AMLO, me një kryesim prej dy shifrash.

Të dy kundërshtarët e Obradorit në zgjedhjet e së dielës – Jose Antonio Meade, i partisë PRI në pushtet dhe Ricardo Anaya i partisë PAN – i uruan atij sukses “për mirëqenien e Meksikës”.

Këto janë zgjedhjet e para presidenciale që fitohen nga partia e zotit Obrador, Lëvizja Kombëtare e Ringjalljes (MORENA), e cila ka formuar një koalicion me Partinë Laburiste të krahut të majtë dhe Partinë Socialiste të së djathtës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait