Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

04.06.2019 04:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Për disa njerëz të një moshe të caktuar, janë disa video lojëra që u përkasin kohëve të tyre që nuk harrohen dot.

Disa prej tyre janë Pac-Man apo Super Mario. Por vlen të theksohet se loja Tetris, e cila mbush 35 vite më 6 Qershor, është gjithashtu po aq e famshme.

Nëse shitjet mjafton për tu treguar popullaritetin, Tetris ka shitur 170 milion kopje të lojës. Sigurisht nuk flasim dot për Tetris pa folur edhe për konsolën Game Boy. Teknikisht Tetris është shitur pesë vite përpara se konsola Game Boy të dilte në shitje.

Ishte popullariteti i madh i Game Boy që bërë që loja të shndërrohej në hit sensacional brenda natës. Formula e lojës Tetris ishte e pa rezistueshme jo vetëm për fëmijët por edhe prindërit.

Henk Rogers i cili sot drejton kompaninë Tetris, zbuloi lojën në CES 1988. Ai tha se nëse dëshironi që ti shisni Game Boy fëmijëve atëherë përfshini lojën Mario por nëse doni tua shisni të gjithëve atëherë paketoni lojën Tetris.

Tetris mund të ketë fituar një status legjendar pjesërisht falë Game Boy por loja ishte e disponueshme tek kompjuterët për vite me radhë përpara se konsola të ekzistonte.

U krijuar nga inxhinierët e kompjuterit Alexey Pajitnov dhe miqtë e tij Dmitry Pavlovsky dhe Vadim Gerasimov dhe u bë loja e parë kompjuterike nga Rusia e cila lançohet në Perendim në 1986.

Pajitnov u inspirua nga loja gjëegjëzë me pesë blloqe pentomino. Në fund Tetris ishte thjeshtë shtatë tetrimino të ndryshme të cilat binë nga ekrani në fund duke rritur shpejtësinë. Ata rrotulloheshin në mënyrë që të kompletohen linjat përndryshe blloqet arrinin në krye dhe bllokonin të tjerat.

Pajitnov tha për Digital Trends në 2015-ën se lojën e ka ndërtuar në vetëm gjashtë javë. Megjithatë ajo është rimodeluar disa herë. Vitin e kaluar pati dy ringjallje të Tetris me titullin Tetris Effect për PS4 dhe Tetris 99.

Pas 35 vitesh ende ka uri për Tetris. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?