Lluka: Taksa ka ndikuar në zhvillim ekonomik

25.04.2019 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lluka: Taksa ka ndikuar në zhvillim ekonomik

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka thënë se vendimi i Qeverisë për taksën ndaj mallrave serbe ka ndikuar në zhvillimin ekonomik, respektivisht në rritjen e kërkesës për produkte vendore.

Në Rubikon të KTV-së, Lluka ka thënë po ashtu se ka edhe produkte serbe të cilat pa marrë parasysh taksën, kanë gjetur metoda tjera për hyrje në Kosovë.

“Gjithashtu produktet e Serbisë që janë në Kosovë nuk kanë pësuar ndonjë rritje, ndoshta nga vetëdijesimi i njerëzve. Është konfirmuar edhe nga kompanitë në Serbi që kanë gjetur ndonjë rrugë tjetër për të ardhur, shembull i sheqerit që kanë gjetur rrugë tjetër për ambalazhimin”, ka thënë ai teksa ka shtuar se “duke marrë krahasimin e drejtpërdrejtë, Pllazmën me Sempre, atëherë Sempre realisht nuk e ka rritur çmimin, ka qëndruar i njëjti në treg”.

Image
Eksperti i ekonomisë, Hekuran Murati ka thënë se ndonëse konfirmohet që ka rritje, është tejet e vogël dhe e paqëndrueshme.

Sipas tij, nëse shikohet buxheti i 2019-s, vërtetohet qe Kosova gjendet në krizë financiare, me një buxhet i cili nuk po menaxhohet mirë nga Qeveria.

“54 për qind është papunësia, me këta që po ikin ndoshta ka ra pak. Ka edhe prej atyre që punojnë dhe ikin. Pra, është rritje e paqëndrueshme në këtë krizë kronike”, ka deklaruar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


61 të shëruar dhe vetëm 1 rast i ri me koronavirus në Kosovë

61 të shëruar dhe vetëm 1 rast i ri me koronavirus në Kosovë

Cakaj kërkon anëtarësimin e plotë të Kosovës në OKB dhe njohjen nga vendet anëtare

Cakaj kërkon anëtarësimin e plotë të Kosovës në OKB dhe njohjen nga vendet anëtare

Behramaj: Vjosa Osmani edhe zyrtarisht paska dalë kundër LDK-së e pro Vetëvendosjes

Behramaj: Vjosa Osmani edhe zyrtarisht paska dalë kundër LDK-së e pro Vetëvendosjes

Kina do ta lejojë OBSH-në të kryejë hetime për pandeminë, por pasi të përfundojë

Kina do ta lejojë OBSH-në të kryejë hetime për pandeminë, por pasi të përfundojë

​Mustafa: Kurti e shkarkoi veten, Osmani nuk po e respekton LDK-në

​Mustafa: Kurti e shkarkoi veten, Osmani nuk po e respekton LDK-në

Abrashi: LDK-ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

Abrashi: LDK-ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Deputetët morën bashkë gati 800 mijë euro gjatë pandemisë, asnjë s’ka hequr dorë nga paga

Deputetët morën bashkë gati 800 mijë euro gjatë pandemisë, asnjë s’ka hequr dorë nga paga

Plazhi në Shqipëri: Çadrat 3.5 metra larg njëra-tjetrës, 3 metra distancë në det

Plazhi në Shqipëri: Çadrat 3.5 metra larg njëra-tjetrës, 3 metra distancë në det

Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Raportuesja për Kosovën: Popujt të pyeten me referendum për ndryshimin e kufijve

Raportuesja për Kosovën: Popujt të pyeten me referendum për ndryshimin e kufijve

Italia zyrtarisht arrin 30 mijë viktima nga COVID-19, vendi i tretë në botë që e kalon këtë shifër

Italia zyrtarisht arrin 30 mijë viktima nga COVID-19, vendi i tretë në botë që e kalon këtë shifër

Sejdi Smajli vuan nga leukemia – kërkohet ndihmë për shërimin e tij në Turqi

Sejdi Smajli vuan nga leukemia – kërkohet ndihmë për shërimin e tij në Turqi

Krasniqi: Sulmi ndaj meje ka ndodhur dje, s’kam pasë kurrë problem me Albin Gashin

Krasniqi: Sulmi ndaj meje ka ndodhur dje, s’kam pasë kurrë problem me Albin Gashin

Shqipëria drejt hapjes, nga e hëna masa lehtësuese qarkullimi

Shqipëria drejt hapjes, nga e hëna masa lehtësuese qarkullimi

Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut