Lladrovci dhe Veseli përkujtojnë 20 vjetorin e masakrës së Poklekut

17.04.2019 15:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lladrovci dhe Veseli përkujtojnë 20 vjetorin e masakrës së Poklekut

Më rastin e shënimit të 20 vjetorit të masakrës së Poklekut, ku ishin vrarë e djegur 54 anëtarë, fëmijë, gra e pleq të familjes Muqolli, Elshani dhe familje të tjera, kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, drejtor të drejtorive komunale, familjar e shumë qytetarë, kanë bërë homazhe pranë varrezave dhe kanë venë buqeta me lule.

Pas homazheve të bëra, në Teatrin Kombëtar është mbajtur edhe Akademi Përkujtimore e cila është organizuar nën patronatin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe Komunës së Drenasit. Ne akademinë përkujtimore, kryetari i Komunës,

Ramiz Lladrovci tha se Drenica ishte cak i gjenocidit për disa herë me radhë dhe se drejtësia nuk guxon të harrojë t’i gjykojë ata të cilët kryen këtë gjenocid. Lladrovci ka shtuar se Drenasi njihet për rezistenca, pasi që vetëm gjatë muajit prill të vitit 1998/99, ka të renë 74 dëshmorë e 411 martir.

Në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës, është bërë edhe një ekspozitë e kësaj masakre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MPB: Aksioni në veri s’ka karakter etnik, veprime janë zhvilluar në të gjitha komunat

MPB: Aksioni në veri s’ka karakter etnik, veprime janë zhvilluar në të gjitha komunat

Rusia fajëson BE-në dhe SHBA-në për “pushtimin policor të veriut”

Rusia fajëson BE-në dhe SHBA-në për “pushtimin policor të veriut”

Vetëvendosje: Aksioni në veri dëshmoi se Policia e Kosovës ka kapacitete

Vetëvendosje: Aksioni në veri dëshmoi se Policia e Kosovës ka kapacitete

Veseli shkon në Veri – takon banorët e disa fshatrave

Veseli shkon në Veri – takon banorët e disa fshatrave

Tahiri: Nuk do të lejojmë askënd dhe asgjë që të cenojë sigurinë përmes korrupsionit dhe krimit të organizuar

Tahiri: Nuk do të lejojmë askënd dhe asgjë që të cenojë sigurinë përmes korrupsionit dhe krimit të organizuar

Aksioni në Veri, BE: Sundimi i ligjit të sigurohet në gjithë territorin e Kosovës

Aksioni në Veri, BE: Sundimi i ligjit të sigurohet në gjithë territorin e Kosovës

Veseli viziton policët e plagosur në aksionin në Veri – të pakompromis ndaj krimit

Veseli viziton policët e plagosur në aksionin në Veri – të pakompromis ndaj krimit

Haradinaj: Qeveria e pa kompromis në luftën kundër informalitetit

Haradinaj: Qeveria e pa kompromis në luftën kundër informalitetit

Xhama të thyer, makina të mbetura në rrugë, krejt çka ka mbetur pas aksionit në veri

Xhama të thyer, makina të mbetura në rrugë, krejt çka ka mbetur pas aksionit në veri

Aksioni në veri – kjo është gjendja shëndetësore e të plagosurve

Aksioni në veri – kjo është gjendja shëndetësore e të plagosurve

Pacolli informon ministrat e Ballkanit dhe BE-në për aksionin në veri

Pacolli informon ministrat e Ballkanit dhe BE-në për aksionin në veri

Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”