Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

E publikuar: 13/12/2020 21:01

Pasi Tottenham luajti 1-1 kundër Crystal Palace, futbollistët e Liverpoolit u penguan në Fulham të dielën, gjithashtu duke luajtur 1-1. Tani Tottenhami udhëheqës dhe Liverpooli i vendit të dytë janë përsëri të barabartë në pikë, të dy klubet kanë nga 25 pikë secila.

Fulham kaloi në epërsi në pjesën e parë përmes Bobby De Cordova-Reid në minutën e 25-të. Në vazhdim, Liverpool dominoi dhe arriti të barazonte nga pika e bardhë, e cila u realizua nga Mohamed Salah në minutën e 79-të.

Tottenham mbeti pa një fitore në raundin e 12-të të Premier League në dhjetë minutat e fundit të ndeshjes ndërsa mesfushori i Crystal Palace Jeffrey Schlupp vendosi topin në rrjetë për finalen 1-1 në minutën e 81 pas një pauze dhe një reagimi të dobët nga portieri Lloris.

Tottenham kaloi në epërsi në minutën e 23-të, kur Harry Kane nga 25 metra goditi topin në mënyrë të përsosur. Ky ishte goli i tij i nëntë në Premier League, dhe ai gjithashtu ka dhjetë asistime. Njeriu tjetër i dyshes sulmuese të Spurs, koreani Heung-min Son, ka dhjetë gola dhe katër asistime në llogarinë e tij.

Në ndeshjen e parë të programit të së sielës, Southampton mundi Sheffield United 3-0 në shtëpi me golat e Che Adams (34), Stuart Armstrong (62) dhe Nathan Redmond (83). Sheffield United është ende klubi i vetëm në Premier League pa asnjë fitore këtë sezonin, në vendin e fundit me vetëm një pikë.