Lista Serbe zotohet se në Kosovë do të implementojë projektet e Vuçiqit

14.05.2019 23:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lista Serbe zotohet se në Kosovë do të implementojë projektet e Vuçiqit

Petar Petkoviq, ndihmësdrejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë e Serbisë dhe kandidati i listës serbe për Komunën e Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq kanë folur për zgjedhjet e 19 majit.

Petkoviq dhe Rakiq thanë të premtën se zgjedhjet për kryetarë komunash në veri të Kosovës, janë një referendum për dhe kundër mbijetesës së popullit serb në atë pjesë, shkruan b92, transmeton lajmi.net.

“Kjo fitore është e nevojshme për ta vërtetuar se vendosmëria e popullit serb për të mbrojtur dinjitetin e tyre është i pakalueshëm. Qytetarët e veriut të Kosovës ishin gjithmonë të gatshëm të vetë-sakrifikohen për të mbrojtur të drejtën e tyre për të ekzistuar”, tha Rakiq.

“Nuk ka asnjë mënyrë për të vrarë vullnetin e popullit serb për të luftuar për ekzistencën e tyre dhe për të drejtat e tyre”, tha Rakiq duke kërkuar të gjithëve të dalin në zgjedhjet e së dielës.

Siq shprehet ai, për Kosovën, serbët janë “gjemb në sy” dhe do të bëjnë gjithçka për të dobësuar serbët në vlerësimin se pa autoritetet tona që punojnë me të vërtetë për të mirën e tyre “nuk do të ketë mbijetesë”.

Në anën tjetër Petkoviq tha se Lista Serbe është projekt me rëndësi kombëtare për mbijetesën e popullit serb në Kosovë dhe se kjo listë është bërë digë për gjithçka që vjen nga Kosova dhe synon të dëbojë serbët nga atje.

“Fitorja e Listës serbe do të thotë përgjigje ndaj përshkallëzimit të të gjitha presioneve, agresionit dhe histerisë që vjen nga Kosova. Interesat e popullit serb në Kosovë janë të garantuara për të ruajtur lidhjen e popullit serb në Kosovë dhe Serbi”, tha Petkoviq.

Petkoviq theksoi se fitorja e Listës Serbe është e padiskutueshme dhe se të gjitha projektet e iniciuara nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, Qeveria e Serbisë dhe Marko Gjuriq do të vazhdojnë të implementohen.

“Me ardhjen e presidentit Vuçiq, situata ka ndryshuar dhe Lista Serbe ka më shumë se 90 për qind të mbështetjes së popullit serb në Kosovë dhe prandaj është e rëndësishme që të ketë njerëz nga Lista Serbe sepse ata do të luftojnë prë interesat e popullit të tyre”, tha Petkoviq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Molliqaj thotë se Haradinaj është dashur të diskutonte me të gjitha partitë para dorëheqjes

Molliqaj thotë se Haradinaj është dashur të diskutonte me të gjitha partitë para dorëheqjes

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

Haradinaj cakton ekipin e ri për demarkacionin me Malin e Zi

Haradinaj cakton ekipin e ri për demarkacionin me Malin e Zi