Lista Serbe nuk ndryshon sjellje: Pa konsultim me Beogradin, s’hyjmë në qeveri

08.11.2019 11:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lista Serbe nuk ndryshon sjellje: Pa konsultim me Beogradin, s’hyjmë në qeveri

Lista Serbe nuk do të ndryshojë sjellje as në qeverisjen e re në Kosovë.

Ky subjekt ka paralajmëruar konsultim paraprak me Beogradin lidhur me vendimin se a do të jenë ose jo pjesë e institucioneve të Kosovës në mandatin e ardhshëm, shkruan lajmi.net.

Kështu ka paralajmëruar edhe anëtari i Kryesisë së Listës Serbe, Sllavko Simiq.

Ai për mediat serbe ka thënë se subjektit të cilit ai bën pjesë, i takojnë pozicione të caktuara në qeveri.

“Ata në Prishtinë duhet të dinë nëse dëshirojnë të formojnë Kuvendin e Kosovës se është e nevojshme që Lista Serbe të emërojë një anëtar të kryesisë, domethënë të emërojë dhe votojë një zëvendëskryetar të kuvendit, pasi kërkohet pëlqimi i kryetarit të Listës Serbe për të përcaktuar qeverinë e ardhshme”, tha ai për “Tv Prva”.

E të enjten, drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq tha se Lista Serbe duhet të insistojë që të jetë pjesë e Qeverisë.

Sidoqoftë, me këtë nuk pajtohet kryetari i partisë fituese të këtyre zgjedhjeve, Albin Kurti, i cili Listën Serbe në mandatin e ardhshëm e sheh si opozitë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lista Serbe nuk ndryshon sjellje: Pa konsultim me Beogradin, s’hyjmë në qeveri

Lista Serbe nuk ndryshon sjellje: Pa konsultim me Beogradin, s’hyjmë në qeveri

Mustafa: Kthimi i shtetasve nga Siria tregon përgjegjshmërinë e Kosovës

Mustafa: Kthimi i shtetasve nga Siria tregon përgjegjshmërinë e Kosovës

Protestë kundër vendosjes së Presidencës në objektin e MKRS-së

Protestë kundër vendosjes së Presidencës në objektin e MKRS-së

AAK: Do të jemi opozitë kritike dhe e zëshme

AAK: Do të jemi opozitë kritike dhe e zëshme

Merr fund ankthi/ Alvini mbërrin në Romë, lot gëzimi. Momenti kur përqafohet me babain dhe dy motrat

Merr fund ankthi/ Alvini mbërrin në Romë, lot gëzimi. Momenti kur përqafohet me babain dhe dy motrat

LVV-ja s’ia ofron LDK-së asnjë ministri si kundërpeshë për postin e kryeministrit

LVV-ja s’ia ofron LDK-së asnjë ministri si kundërpeshë për postin e kryeministrit

Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Remzije Mustafës, u pa për herë të fundit afër ndërtesës së Postës

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Remzije Mustafës, u pa për herë të fundit afër ndërtesës së Postës

A do të kandidojë Vjosa Osmani për kryetare të partisë? Kështu përgjigjet ajo

A do të kandidojë Vjosa Osmani për kryetare të partisë? Kështu përgjigjet ajo

Një tërmet 2 shkallësh godet në afërsi të Gjilanit

Një tërmet 2 shkallësh godet në afërsi të Gjilanit

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës