Lirinë dhe shtetin, nuk i fituam aq lehtë për ti dhënë aq kollaj bre!

01.12.2018 12:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lirinë dhe shtetin, nuk i fituam aq lehtë për ti dhënë aq kollaj bre!

Nga Ardian Azemi

Kur e pyetën Hitlerin se cili popull sipas jush është populli më i keq, ai ishte përgjigjur; ai popull i cili më ka ndihmuar ta pushtoi vendin e tyre. Historia përsëritet.

Ne, duke refuzuar të jemi shtet, bile të paktën të prezantohemi si shtet, po pranojmë të okupohemi edhe politikisht edhe territorialisht. Në fakt, ne vazhdimisht kemi pranuar kështu, sepse gjithnjë jemi nënshtruar karshi çdo presioni ndërkombëtar, dhe thuajse çdo apetiti të Serbisë. Sot, veç pasojat e nënshtrimit shumëvjeçar po i vuajm.

Kur i dëgjon alamet zyrëtarët nga Bashkimi Evropian duke e përshëndetur Serbinë për përpjekjet që po i bënë për me i normalizua marrëdhëniet me Kosovën, dhe në të njëjtën kohë e sheh një Serbi e cila çdo ditë lobon kundër Kosovës, nuk lejon as zogjt nga Kosova me shfrytëzua hapësirën ajrore të saj, as targa e as mallra nga Kosova, as dokumente dhe as një shenjë të Republikës sonë, ndërsa në anën tjetër sheh në mes kryeqyteti automjete ne targa të Nishit e Beogradit, e sheh Kosovën tu bë përpjekje me çdo kusht të arrij marrëveshje, dhe kur sheh familjarë me lot në sy tani e 20 vjet për të afërmit e tyre të zhdukur, sinqerisht, të plas zemra. Të mblidhet një lëmsh në lukth e të vjen me sha çka është më keq, rrjedhimisht, 7 mijë nana!

Sikur ta fitonim lirinë pa sakrifica, e shtetin pa mund, deri në një masë ishte toleruar kjo që neve bashkë me Serbinë dhe Evropën po ia bëjmë popullit dhe shtetit tonë. Kosova ende vuan nga pasojat e luftës, madje do të vuaj me edhe shumë dekada. Ky vend e ky popull, nuk e meriton që për me i ngopë politikanët biznesmen, me u nënshtrua karshi çdo përpjekje nga kushdo qoftë me e çmontua lirinë dhe shtetin. Nuk ua kemi borgj bre, pse instistoni t’na zbehni këtë kashore dashni e shpresë që e kemi për vendin..?!

Është e dhimbshme lufta e ashpër kundër Ramush Haradinaj si kryeministër. Shpesh herë më shkon mendja mos e keni ngatërrua adresën, në vend që ti kundërpërgjigjeni politikës millosheviçiane kundër Kosovës, po e luftoni politikën që po e mbron Kosovën nga mendësia e vjetër politike serbe. Është shumë e vështirë për një njeri, ti bëjë ball gjithë këtij presioni nga Serbia, BE-ja, dhe nga brenda. Sinqerisht, robot të jetë, është problem, sepse e keqja është e madhe, sakaqë edhe mbështetësit e saj.

E kemi thënë se rrëzimi i qeverisë nuk paraqet asnjë problem për Ramushin si individ, por për Kosovën dhe proceset nëpër të cilat po kalojmë. E dini si i bjen kjo punë..? Ramushi është kundër prekjes së kufijve, e ka vendosur taksën dhe këmbëngulë të mos e heqë, është i padëgjushëm dhe hajdeni ta rrëzojmë në mënyrë që të kalon një vit deri në formimin e institucioneve të reja dhe brenda kësaj kohe ne mund të bëjmë kompromise me Serbinë dhe të arrijmë marrëveshje. Erdh kush erdh në qeverisje, për të është si “shuli” i derës së plakës.

Unë shpresoj shumë se këmbëngulësisë së kryeministrit Haradinaj për me mbrojtë shtetin, do ti bashkangjiten edhe Vetëvendosje dhe PSD, se për këto tjerat, veç i kanë frikën reagimit qytetarë se për sa e duan vendin dhe shtetin, sot e kishin heqë taksën dhe po sot kishin bë marrëveshje me Serbinë, pavarësisht me çfarë çmimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Takimi Haradinaj – Ahmeti, takimi që i zgjat jetën Qeverisë dhe përfiton koalicionisti në të dy qeverisjet

Takimi Haradinaj – Ahmeti, takimi që i zgjat jetën Qeverisë dhe përfiton koalicionisti në të dy qeverisjet

Një rrëfim i tmerrshëm: Si ma dhunuan seksualisht gruan dhe vajzën

Një rrëfim i tmerrshëm: Si ma dhunuan seksualisht gruan dhe vajzën

Vizat tani në dorën e finlandezëve- cila është porosia nga Helsinki për kosovarët?

Vizat tani në dorën e finlandezëve- cila është porosia nga Helsinki për kosovarët?

Shqiptarët nuk i urrejnë romët, i duan ata

Shqiptarët nuk i urrejnë romët, i duan ata

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Pse Hashim Thaçi duhet shkarkuar tani gjithsesi?

Pse Hashim Thaçi duhet shkarkuar tani gjithsesi?

Kosova, kuislingët dhe boshatisja e shtetit

Kosova, kuislingët dhe boshatisja e shtetit

Beteja e Marecit (18-23 prill 1999)

Beteja e Marecit (18-23 prill 1999)

Beteja e Zhegocit shënon përfshirjen e tërë teritorit të Kosovës në flakën e luftës frontale të UCK-së me forcat ushtarake serbe

Beteja e Zhegocit shënon përfshirjen e tërë teritorit të Kosovës në flakën e luftës frontale të UCK-së me forcat ushtarake serbe

Dy jetë të shkrira në një ideal!

Dy jetë të shkrira në një ideal!

Para se me ik prej këtij vendi…

Para se me ik prej këtij vendi…

Ku po shkon Shqipëria?

Ku po shkon Shqipëria?

Profili i një lideri të pamposhtur

Profili i një lideri të pamposhtur

Boll Hashim me intervista, Ramush Haradinaj ka të drejtë!

Boll Hashim me intervista, Ramush Haradinaj ka të drejtë!

Do t’i besoja hulumtuesit britanik, sikur…?!

Do t’i besoja hulumtuesit britanik, sikur…?!

Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve