Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

13.06.2019 19:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj, me rastin e shënimit të pesë vjetorit të themelimit të këtij subjekti ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi.

Limaj i cili është edhe një nga kryenegociatorët e bisedimeve ka thënë se Kosova është e gatshme për të dialoguar me të gjithë fqinjët, transmeton Lajmi.net.

“Se ulim kokën para askujt, në këtë kuptim edhe jemi të gatshëm të dialogojmë me Serbinë, por jo dialog siç është për 8 vite pa kokë, pa qëllim e objektiv. Jemi të ulemi të bisedojmë me Serbinë me një kusht që të ndodh njohja reciproke mes dy vendeve.

Unë si përfaqësues (në dialog me Serbinë) ju garantoj se as me pajtim me gojë, e as nënshkrim nuk do të bëhet kundër interesit tonë, as ndarje as copëtim të Kosovës.

Nuk do të hyjmë në një dialog që ka për synim të bëhet një marrëveshje e keqe për Kosovën”, ka deklaruar Limaj.

Ai ka shprehur bindjen se Serbia do ta njeh Kosovën.

“Edhe nëse nuk na njeh nuk është duke na u bërë vonë, kur ta njeh ne jemi këtu”, ka deklaruar Limaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Qytetarët kërkojnë drejtësi në Gjykatën e Strasburgut

Qytetarët kërkojnë drejtësi në Gjykatën e Strasburgut

Çekia mbështet anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Çekia mbështet anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Haziri nderon me mirënjohje për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit

Haziri nderon me mirënjohje për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit

Palmer: Amerika nuk është e gatshme që të vulosë çfarëdo marrëveshjeje

Palmer: Amerika nuk është e gatshme që të vulosë çfarëdo marrëveshjeje

Vuçiqi e fton Trumpin në vizitë në Serbi dhe kërkon mbështetjen e tij për Kosovën

Vuçiqi e fton Trumpin në vizitë në Serbi dhe kërkon mbështetjen e tij për Kosovën

Kujdes nga rriqrat, mbi 500 persona u pickuan gjatë këtij viti

Kujdes nga rriqrat, mbi 500 persona u pickuan gjatë këtij viti

11 hapat drejt shkarkimit të presidentit Ilir Meta

11 hapat drejt shkarkimit të presidentit Ilir Meta

Merkel takon Zaevin: Data e bisedimeve mbetet për në shtator

Merkel takon Zaevin: Data e bisedimeve mbetet për në shtator