Likaj thotë se kanë marrë gjitha masat për fillimit të vitit të ri akademik

18.09.2020 12:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Likaj thotë se kanë marrë gjitha masat për fillimit të vitit të ri akademik

Deputetët e Kuvendit të Kosovës janë mbledhur sërish sot për të diskutuar për gjendjen në arsim dhe fillimin e vitit të ri akademik. Aty është thirrur në interpelancë, ministri i Arsimit, Ramë Likaj, i cili para të zgjedhurve të popullit tha se kanë marrë të gjitha masat për fillimin e procesit mësimor në kushtet e pandemisë.

Ministri Likaj tha se në kuadër të kësaj kanë dezinfektuar dhe pastruar të gjitha shkollat në Kosovë.

Likaj: Janë pastruar dhe dezinfektuar shkollat dhe vendosur udhëzimet se si të sillen në kushtet e pandemisë

video

“Ky protokoll parasheh ndërrimin e skenarëve në bazë të numrit të personave të infektuar në sistemin arsimor. Personeli arsimor në rast kur një mësimdhënës tregon simptome të ngjashëm me Covid 19, menaxhimet i shkollës duhet të vlerësojë bashkë me DKA-në dhe duhet të gjendet zëvendësimi i përkohshëm brenda stafit të shkollës dhe sigurojë një test covid për të. Në rast të rezultatit pozitiv të gjejë zëvendësim për mësimdhënësit. Janë hartuar katër deklarata të përkushtimit për zbatim të udhëzimeve stritke të IKShPS-së…Janë pastruar dhe dezinfektuar shkollat dhe vendosur udhëzimet se si të sillen në kushte pandime. Secili institucion arsimor ka organizuar task-forcën e vet”, tha ai.

Likaj shtoi se kanë ndarë mjetet e duhura financiare dhe se kanë paraparë mënyrën e zëvendësimit të mësimdhënësve në rast që dalin pozitiv me Covid 19.

Likaj; MAShT ka ndarë 1 milionë e 100 mijë

video

“MAShT ka ndarë 1 milion e 100 mijë, por nuk do të thotë të që do të ndajë mjete shtesë për blerjen e pajisjeve tabletë dhe laptop e pajisje tjera që janë të domosdoshme për të targetuar ata nxënës që nuk kanë pasur mundësi në mësimin në distancë”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të akuzuarit e UÇK’së në Hagë mblidhen për të festuar bashkë 28 Nëntorin

Të akuzuarit e UÇK’së në Hagë mblidhen për të festuar bashkë 28 Nëntorin

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

Vaksina e Oksfordit, avantazhet ndaj rivalëve

Vaksina e Oksfordit, avantazhet ndaj rivalëve

​Kurti: Sot është kryedita e shqiptarëve

​Kurti: Sot është kryedita e shqiptarëve

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet Kuq e Zi

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet Kuq e Zi

Ndërtesa më e madhe në botë veshët Kuq e Zi

Ndërtesa më e madhe në botë veshët Kuq e Zi

Një muaj paraburgim për të pandehurit S.V, akuzohet për dhunim

Një muaj paraburgim për të pandehurit S.V, akuzohet për dhunim

Rritja e pagës mesatare gjatë pandemisë, pasojë e largimeve nga puna

Rritja e pagës mesatare gjatë pandemisë, pasojë e largimeve nga puna

14 të vdekur, 639 raste të reja nga Covid-19

14 të vdekur, 639 raste të reja nga Covid-19

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren

Haziri nderon me mirënjohje Timothy R. Orr, Eduard Kukan, Vasfi Visoka, Fadil Rrahmani, Ejup Salihu, Ibrahim Berisha, Rexhep Hamiti e Enver Tali

Haziri nderon me mirënjohje Timothy R. Orr, Eduard Kukan, Vasfi Visoka, Fadil Rrahmani, Ejup Salihu, Ibrahim Berisha, Rexhep Hamiti e Enver Tali

Rama i uron Ditën e Flamurit ish-presidentit Thaçi

Rama i uron Ditën e Flamurit ish-presidentit Thaçi

Kosova rrezikon të hyjë në krizë kushtetuese për postin e presidentit

Kosova rrezikon të hyjë në krizë kushtetuese për postin e presidentit

Bislimi thotë se kryeministri Hoti nuk e ka trurin për rimëkëmbje ekonomike

Bislimi thotë se kryeministri Hoti nuk e ka trurin për rimëkëmbje ekonomike

Kurti nga Prekazi: Vendi ende nuk ka sovranitet dhe integritet të plotë territorial

Kurti nga Prekazi: Vendi ende nuk ka sovranitet dhe integritet të plotë territorial

Jashari: Është e papranueshme 21 vjet pas luftës Kullat në Prekaz kanë mbetur në mëshirën e fatit

Jashari: Është e papranueshme 21 vjet pas luftës Kullat në Prekaz kanë mbetur në mëshirën e fatit