Ligji që nuk i mbron fëmijët

01.10.2016 10:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ligji që nuk i mbron fëmijët

Asnjë ministri nuk e ka marrë pronësinë institucionale për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve. Po ashtu në këtë ligj, i cili ka kaluar shqyrtimin e parë, nuk janë definuar përgjegjësitë institucionale, shoqërore dhe familjare për mbrojtjen e fëmijës. Kjo ka ngjallur shumë reagime

Vërejtje serioze i janë adresuar kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veselit, si dhe deputetëve të Kuvendit në lidhje me Projektligjin për Mbrojtjen e Fëmijëve, i cili ka kaluar shqyrtimin e parë. Një letër, të cilën Veseli dhe deputetët kanë marrë nga Natalya Apostolova, përfaqësuese Speciale e Bashkimit Evropian në Kosovë, James Mugaju, u.d. shef i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Ahmet Kryeziu, drejtor për Kosovë i organizatës “Save the Children”, Hilmi Jashari nga zyra e Avokatit të Popullit dhe Donjeta Kelmendi nga KOMF-i, janë paraqitur vërejtjet e këtyre mekanizmave kundrejt ligjit.

Asnjë ministri nuk e merr përgjegjësinë institucionale për zbatimin e ligjit

“Deputetët gjatë shqyrtimit të parë të projektligjit kanë paraqitur mendimet e tyre për përmbajtjen e ligjit dhe siç janë të evidentuara në transkriptin e seancës plenare, projektligji ka shumë zbrazëti dhe vërejtje serioze të cilat në masë të madhe zbehin vetë qëllimin e ligjit, por edhe mbrojtjen e fëmijës”, thuhet në shkresën e përbashkët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kundërshtohet Autostrada e Dukagjinit, Lekaj thotë se ajo do të ndërtohet me çdo kusht

Kundërshtohet Autostrada e Dukagjinit, Lekaj thotë se ajo do të ndërtohet me çdo kusht

Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Opozita refuzon takimin me Zaevin  pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Opozita refuzon takimin me Zaevin pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së