Ligji që nuk i mbron fëmijët

01.10.2016 10:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ligji që nuk i mbron fëmijët

Asnjë ministri nuk e ka marrë pronësinë institucionale për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve. Po ashtu në këtë ligj, i cili ka kaluar shqyrtimin e parë, nuk janë definuar përgjegjësitë institucionale, shoqërore dhe familjare për mbrojtjen e fëmijës. Kjo ka ngjallur shumë reagime

Vërejtje serioze i janë adresuar kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veselit, si dhe deputetëve të Kuvendit në lidhje me Projektligjin për Mbrojtjen e Fëmijëve, i cili ka kaluar shqyrtimin e parë. Një letër, të cilën Veseli dhe deputetët kanë marrë nga Natalya Apostolova, përfaqësuese Speciale e Bashkimit Evropian në Kosovë, James Mugaju, u.d. shef i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Ahmet Kryeziu, drejtor për Kosovë i organizatës “Save the Children”, Hilmi Jashari nga zyra e Avokatit të Popullit dhe Donjeta Kelmendi nga KOMF-i, janë paraqitur vërejtjet e këtyre mekanizmave kundrejt ligjit.

Asnjë ministri nuk e merr përgjegjësinë institucionale për zbatimin e ligjit

“Deputetët gjatë shqyrtimit të parë të projektligjit kanë paraqitur mendimet e tyre për përmbajtjen e ligjit dhe siç janë të evidentuara në transkriptin e seancës plenare, projektligji ka shumë zbrazëti dhe vërejtje serioze të cilat në masë të madhe zbehin vetë qëllimin e ligjit, por edhe mbrojtjen e fëmijës”, thuhet në shkresën e përbashkët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë