Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

15.04.2019 17:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Pasi mori dritën jeshile nga Parlamenti Evropian muajin e kaluar, ligji kontrovers i të drejtave të autorit kaloi pengesën e fundit duke marrë mbështetjen dhe aprovimin e vendeve anëtare.

Rregullat e reja janë dizajnuar për të sjellë rregullim të të drejtave të autorit në një epokë dixhitale duke i bërë portalet më përgjegjëse për përmbajtjet e ngarkuara në sajtet e tyre.

Një total prej 19 vendesh anëtare të Këshillit të Evropës përfshirë Francën dhe Gjermaninë votuan në favor të direktivës.

Italia, Luksemburgu, Holanda, Polonia, Finlanda dhe Suedi votuan kundër direktivës ndërsa Belgjika, Estonia dhe Sllovenia abstenuan.

Vendet anëtare tashmë kanë afat prej 24 muajsh për të aplikuar direktivën e re në legjislacionit e tyre kombëtare.

Në rregullat e reja, YouTube, Facebook, Instagram dhe rrjete sociale të ngjashme duhet të marrin licencë nga autorët e përmbajtjeve që publikohen në platformat e tyre.

Gjithashtu detyrohen të mbikëqyrin materialin dhe të aplikojnë filtra për të shmangur shkeljet. Kritikët, përfshirë Google, i frikësohen se direktiva mund ta shndërrojë uebin në një qytet fantazmë.

Aktivistët nga ana tjetër thonë se me këtë Evropa ka hapur rrugë censurës dhe cenuar forma të ndryshme të shprehjes online, nga GIF deri tek memet. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Dilemat e parasë virtuale

Dilemat e parasë virtuale

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”