Ligji i ri i Bashkimit Evropian që mund të gjobisë Facebook, Twitter dhe YouTube

19.04.2019 02:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ligji i ri i Bashkimit Evropian që mund të gjobisë Facebook, Twitter dhe YouTube

Bashkimi Evropian ka qenë i qartë për qëndrimin e tij në lidhje me përmbajtjet terroriste të publikuara online.

Ditën e djeshme Parlamenti Evropian votoi në favor të një rregulloreje e cila kërkon që kompanitë e internetit të fshijnë përmbajtje të tilla brenda një ore ose të përballen me pasoja financiare nga autoritetet.

Kompanitë të cilat vazhdimisht dështojnë në adresimin e kësaj problematike mund të gjobiten deri në 4% të të ardhurave të tyre globale.

Legjislacioni është i ngjashëm me udhëzimet e publikuara vitin e kaluar nga Komisioni Evropian megjithatë kritikët thonë se është disi i zbutur.

Kompanitë nuk do të detyrohen të monitorojnë përmbajtjet apo të instalojnë filtra automatikë. Megjithatë ato do të aplikohen vetëm nëse ka shkelje të vazhdueshme në menaxhimin e përmbajtjeve terroriste.

Parlamenti tha se disa platformave të vogla do tu jepet një afat prej 12 orësh përpara se të urdhërohen të fshijnë përmbajtjet. Parlamenti mbështeti ligjin me 308 vota në favor dhe 204 kundër megjithatë mbetet për tu negociuar në Këshillin Evropian të Ministrave.

Bashkimi Evropian shkon drejt zgjedhjeve në muajin Maj prandaj anëtarët e ri mund të kenë impaktin e tyre deri në versionin final të tij. Sipas BBC-së duke cituar një zyrtar të Komisionit Evropian, ndryshimet e bëra në të nga Parlamenti mund të nxjerrin ligj inefektiv.

Ai do të prekë platformat si Facebook, Twitter dhe YouTube. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?