Lideri i Shtetit Islamik raportohet se është vrarë

27.10.2019 11:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lideri i Shtetit Islamik raportohet se është vrarë

Ushtria amerikane ka kryer një operacion kundër udhëheqësit të arratisur të grupit militant Shteti Islamik, raportojnë mediat amerikane.

Sipas shumë njoftimeve, Abu Bakr al-Baghdadi është vrarë, por lajmi nuk është konfirmuar ende.

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti amerikan, Donald Trump, do të mbajë një “fjalim të madh” të dielën, por nuk dha detaje të tjera.

Trump, paraprakisht, shkroi në Twitter se “diçka shumë e madhe sapo ka ndodhur”.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

Something very big has just happened!214K2:23 AM – Oct 27, 2019Twitter Ads info and privacy133K people are talking about this

Zyrtarët e cituar nga media të ndryshme thanë se forcat amerikane kanë sulmuar udhëheqësin militant në një sulm në veriperëndim të Sirisë.

Një zyrtar amerikan i tha agjencisë së lajmeve Reuters se operacioni është zhvilluar, por nuk i konfirmoi spekulimet se Baghdadi është vrarë.

Udhëheqësi i Shtetit Islamik është raportuar gabimisht i vrarë në disa raste të mëparshme.

Baghdadi është përshkruar si njeriu më i kërkuar në botë.

Në tetor të vitit 2011, SHBA-ja e ka shpallur atë “terrorist” dhe ka ofruar një shpërblim prej 25 milionë dollarësh për informacione që çojnë në kapjen ose vdekjen e tij.

Baghdadi ka lindur pranë Samaras, në veri të Bagdadit, në vitin 1971, dhe emri i tij i vërtetë është Ibrahim Awad al-Badri.

Sipas disa raporteve, ai ka qenë klerik në një xhami në qytet, në kohën e pushtimit të Irakut nga SHBA-ja dhe fuqi të tjera, në vitin 2003.

Disa besojnë se ai ka qenë militant xhihadist gjatë sundimit të ish-liderit të Irakut, Saddam Hussein.

Të tjerë sugjerojnë se ai është radikalizuar gjatë katër vjetëve sa është mbajtur në Kampin Bucca, një strukturë amerikane në jug të Irakut, ku janë mbajtur shumë komandantë të Al-Kaidës.

Ai ka katër fëmijë me gruan e tij të parë dhe një djalë me gruan e tij të dytë.

Në muajin prill është shfaqur në një video për herë të parë në pesë vjet.

Në këtë video, vërtetësia e së cilës nuk është konfirmuar nga Radio Evropa e Lirë, Baghdadi ka thënë se Shteti Islamik do të marrë hak për vrasjen dhe burgosjen e luftëtarëve të tij./rel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kosovës po i ikin qytetarët

Kosovës po i ikin qytetarët

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

SHBA-të, OKB-ja dhe BE-ja mbështesin një marrëveshje të qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë

SHBA-të, OKB-ja dhe BE-ja mbështesin një marrëveshje të qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë