Libraria kineze me rafte të rrethuara nga shkallët (Foto)

31.01.2019 17:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Libraria kineze me rafte të rrethuara nga shkallët (Foto)

Duket si një bibliotekë që është marrë prej ëndrrave të dashamirësve të libra, ndërsa është sjellë në jetë Kinë, nëpërmjet një arkitekture moderne.

Pasqyrat të tavan dhe mashtrimi optik që krijohet në Zhongshuge Bookstore që ndodhet në Hangzhou, të lë përshtypjen sikur kopërtinat shumëngjyrëshe të jenë pa fund, transmeton Telegrafi.

Raftet e librave janë të rrethuara me shkallë të gjëra, që shfrytëzohen për ecje dhe pushim, teksa afrojnë klientët deri te librat e vendosura më së larti. Zona e fëmijëve është e vendosur në katin e parë, që ta kenë sa më të lehtë, teksa është dekoruar me statuja gjigante kërpudhash.

Shkallët e kësaj librarie kineze janë bërë në kujtim të M. C. Escer Relativity – litografi e vitit 1953, që shfaqë një botë ku ligjet e zakonshme të gravitetit nuk ekzistojnë.

Lokali që tejkalon imagjinatën, ka hapësira të ndryshme të vëna njëra mbi tjetrën, që shpërndahen prej sallës kryesore. Librarinë e vizitojnë shumë njerëz, jo vetëm për të blerë libra, por edhe të shohin nga afër arkitekturën mbresëlënëse dhe të fotografohen në brendësi të saj.

Themeluesi i zinxhirit të librarive, Jin Hao ka kërkuar të realizohet kjo formë, që e dallon prej librarive të zakonshme me beton, armaturë dhe rafte druri. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve