Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

04.09.2019 09:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Deputeti gjerman, Peter Beyer, nga radhët e partisë CDU-së, të kancelares Angela Merkel, është shprehur se ai nuk mund të jap ndonjë datë për liberalizimin e vizave, por që beson se kjo mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje, gjatë një konference për media me kryeministrin në dorëheqje, Ramush Haradinaj

“Gjermania është mbështetës i sinqertë për Kosovën dhe integrimin në BE, edhe për liberalizim. Ka pasur edhe data për liberalizim. Ne nuk kemi dhënë asnjëherë datë, ne kemi folur për procesin. Megjithatë ne jemi vetëm një vend, ka edhe shumë shtete që duhet përkrahur këtë proces. Është e padrejtë që Kosova nuk ka liberalizim të vizave. Unë nuk do të jap datën, mirëpo ndoshta do të jetë dhuratë për Kërshëndella” ka thënë Beyer.

Nga ana tjetër kryeministri i Kosovë Ramush Haradinaj ka thënë se ende nuk ka ndonjë datë të saktë, por theksoi se Merkel e mbështet integrimin e rajonit në BE.

“E luta z.Beyer që ta mbështesë rajonin, ashtu siç është deklaruar edhe kancelarja. Nuk kemi ende një datë të saktë për liberalizimin e vizave” tha Haradinaj

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Zemaj tregon qëndrimin e LDK’së për Autostradën e Dukagjinit, ngrit dyshime për tokat që do të shpronësohen

Zemaj tregon qëndrimin e LDK’së për Autostradën e Dukagjinit, ngrit dyshime për tokat që do të shpronësohen

Nenad Rashiq: Serbët e Kosovës, janë popull i kapur

Nenad Rashiq: Serbët e Kosovës, janë popull i kapur

Qindra të rinj i bashkohen AKR-së

Qindra të rinj i bashkohen AKR-së

Haradinaj e quajti mashtrues, kjo është përgjigja e Kurtit

Haradinaj e quajti mashtrues, kjo është përgjigja e Kurtit

Abrashi nga LDK: E jona është që qytetarëve t’ua kthejmë shpresën

Abrashi nga LDK: E jona është që qytetarëve t’ua kthejmë shpresën

Bujar Cakolli i PDK-së i përgjigjet Erolld Belegut të AAK-së me një fabulë për lepurin

Bujar Cakolli i PDK-së i përgjigjet Erolld Belegut të AAK-së me një fabulë për lepurin