“Lëvizja” organizoi Simpoziumin e dytë

26.01.2018 14:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Lëvizja” organizoi Simpoziumin e dytë

Nga Luan Veliu
Rreth 40 Kumtesa, të paraqitura sot në Institutin Kulturor e Shpirtërortë Shqiptarëve në Shkup, në shtëpin ku punoi disa vite Ambasadori Kristofer Hill, miki madhë i popullit tonë, e që sot e njëjta ju takon shqiptarëve ku nikoq i ri sa ishte i nderuari Skender Asani. Sot pamja e oborrit të ish Ambasadës Amerikane, dukej si një pik takim i viteve të hershme, për tu nisur në një demonstratë, para ndonjë institucioni të qendrave të huaja Evropiane.

Ishin po të njejtit njerëz, veprimtar të kohës, që erdhën nga të gjitha hapsirat shqiptare, Shqipria, Kosova, Lugina, Mali i zi dhe qyteteve të Ilirides, në mesin e të cilëve ishte edhe Ambasadori i Shqiprisë në Shkup, Fatos Reka, të cilët kishin ndryshuar në pamje, të zbardhur në flokë e të rrudhur në fytyra, por pa ndryshuar mendje, mbi qëllimin e rrugëtimit deri në realizimin e plot të programit dhe detyrave që kishin marrë mbi supet e veta që para 36/40 viteve. Edhe pse këtu ishim një pjesë e vogël e shokëve prezent, shumë të tjerë në pamundësi për të qenë fizikisht bashkë me ne, kishin dërguar si per pershëndetje tash tu edhe kumtesat për mes mjeteve elektronike!

Pas Simpoziumit të Parë, që punimet i zhvilloi ne Prishtinë, më 17 Janar 2017, sot idyti me rradhë u mbajt në Shkup, për të vazhduar vitin tjetër në Prizren dhe në të gjitha qendrat tjera me hapsirat shqiptare tha Kryetarii Shoqëris „Lëvizja“, Xhevat Bislimi në përshëndetjen e vet për të pranishmët. Ashtu siç ishte paraparë nga Këshilli Organizativ dhe grupi i punës të zgjedhur nga Kryesia e Shoqerisë ”Levizja” me selinë Prishtinë, në bashkpunim me degët e veta në Evropë dhe degës këtu në Maqedoni, të pranishmit veprimtar të kohës ju përmbajtën temës së Simpoziumit, e cila ishte Lëvizja Popullore e Republikës së Kosovës në periudhën kohore 1982-1984 dhe heronjt:

Rexhep Mala, NuhiBerisha, Bajram Bahtiri dhe Zija Shemsiu, me ç’rast secili nga ata paraqitën kontributin, sakrificën dhe heroizmin e antarëve të grupeve ilegale atdhetare, në zinxhirin e gjatëtë LPRK-së, pa lënë anash edhe kontributin dhe ndihmesën që dha shteti shqiptarë në vitet e asaj kohe, uke filluar me përkrahjen e madhqë ju dhanë Demonstratave të Studentëve të vitit 1981, në Kosovë.

Të gjitha kumtesat e paraqitura do të botohen, ashtu siç u botuan vitit të parë nën lidhjen e Shoqërisë “Lëvizja“.
Të gjithë të pranishmit me ftesë që bëri Kryetari i shoqërisë “Lëvizja“ për Maqedoni Ulusi Beqiri, vendosën që foton e përbashkët ta bëjnë në sheshin „Skendebeu“ në Shkup!

(Autori ështe nënkryetar i Shoqatës “Levizja“-dega Maqedoni!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën