Lehtësohen masat në Evropë!

18.05.2020 14:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lehtësohen masat në Evropë!

Italia dhe Spanja janë mes një numri vendesh evropiane që do të zbusin akoma më tej kufizimet duke filluar nga sot.

Pjesa më e madhe e bizneseve në Itali, përfshirë baret dhe parkureitë do të mund të hapen pas më shumë se dy muajsh izolim kombëtar. Edhe kishat katolike po përgatiten për rifillimin e meshave, por do të ketë masa strikte për distancimin social dhe besimtarët duhet të mbajnë maska mbrojtëse. Besimet e tjera po ashtu lejohen të mbajnë ritualet e veta.

Por zyrtarët e shëndetësisë në vend kanë paralajmëruar për rreziqet në vazhdim të tubimeve të mëdha sociale. Pjesa më e madhe e njerzve dolën nga izolimi në fund të javës nw Spanjë. Uljet në ambjentet e jashtme të bareve dhe restoranteve lejohen nga e hëna e po ashtu edhe takimet familjare dhe ato mes miqve, me kusht që të mos ketë më shumë se 10 persona të mbledhur së bashku. Në Madrid dhe Barcelonë, bashkë me disa pjesë në veriperëndim, shumica e kufizimeve do të qëndrojnë në fuqi por dyqanet e vogla do të lejohen të rihapen.

Vendi tani është shumë pranë ndalimit të transmetimit të virusit, tha shefi i qendrës së emergjencës shëndetësore të dielën. Por ai paralajmëroi se rreziku i një vale të dytë rastesh është akoma shumë i madh.  Masat pasojnë rënie të vazhdueshme të numrit të përditshëm të viktimave. Të dielën, Italia regjistroi numrin më të ulët të viktimave ditore që kur ajo hyri në izolim në mars. Ndërsa në Spanjë, numri i viktimave ra për herë të parë nën 100 që kur vendi njoftoi masat e kufizimit. Por, zyrtarët paralajmërojnë se vetëkënaqësia ndaj ecurisë së pandemisë mund të cojë në një valë të dytë infeksionesh.

Në vende të tjera të Evropës, Belgjika rihapi shkollat fillore dhe të mesme, nën kushte strikte. Portugalia, Greqia, Danimarka dhe Irlanda po ashtu janë mes vendeve që do të lehtësojnë masat e tyre po ashtu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lehtësohen masat në Evropë!

Lehtësohen masat në Evropë!

Ka nisur prodhimi i maskave që ndriçojnë nëse përdoruesi i tyre ka koronavirusin

Ka nisur prodhimi i maskave që ndriçojnë nëse përdoruesi i tyre ka koronavirusin

Kurti: Për çështjen e mandatarit Hoti, të lejohet të punojë në qetësi Kushtetuesja për vendim profesional

Kurti: Për çështjen e mandatarit Hoti, të lejohet të punojë në qetësi Kushtetuesja për vendim profesional

Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Rikthehet sonte në fushën e blertë, Rashica

Rikthehet sonte në fushën e blertë, Rashica

Veliaj tha se: Bizneset taksë për hapësirën publike as për maj- qershor, hotelet në Tiranë deri më 15 shtatorit

Veliaj tha se: Bizneset taksë për hapësirën publike as për maj- qershor, hotelet në Tiranë deri më 15 shtatorit

Kurti: Mu prezantua me vonesë marrëveshja për linjën ajrore me Serbinë

Kurti: Mu prezantua me vonesë marrëveshja për linjën ajrore me Serbinë

BE thotë se, Lajçak tregoi si duhet të jetë marrëveshja, s’ka dallime me Borellin

BE thotë se, Lajçak tregoi si duhet të jetë marrëveshja, s’ka dallime me Borellin

Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Molby, e mbështet idenë e transferimit të Timo Werner në Anfield

Molby, e mbështet idenë e transferimit të Timo Werner në Anfield

Haziri: As mos pranoni e as mos shkoni mysafir te askush

Haziri: As mos pranoni e as mos shkoni mysafir te askush

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

5 milionë euro për bujqësinë

5 milionë euro për bujqësinë

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe