Legjenda Kareem Abdul-Jabbar shet unazat e kampionit të NBA-s për qëllime bamirësie

27.02.2019 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Legjenda Kareem Abdul-Jabbar shet unazat e kampionit të NBA-s për qëllime bamirësie

Kareem Abdul-Jabbar, ish ylli i NBA-s, vendosi t’i shesë unazat e fituara si kampioni ligës më të fortë të basketbollit në botë me Los Angeles Lakers.

Arsyeja nuk është një kriza financiare, por një dëshirë për të ndihmuar dikë që ka nevojë më tepër se ai për para.

Ai ka lindur si Lu Alsyndor në New York dhe është i famshëm për karrierën basketbollistike, ku gjatë tetë vjetëve nuk ka mundur të paraqitet vetëm në katër ndeshje.

Kareem Abdul-Jabbar në vitin 1997 si lojtar i Los Angeles Lakers (Photo by: Stephen Dunn/Getty Images)

Megjithatë, Karim vendosi të shesë unazat dhe të transferonte paratë në Fondacionin e tij “Skyehuk”, i cili do t’iu mundësojë fëmijëve të mësojnë për fizikën, matematikën, inxhinierinë, programim dhe zhvillimin e teknologjisë.

“Kur të vijmë në situatën për të zgjedhur nëse do të mbajmë një trofe të kampionit apo një unazë në vitrinë ose do t’i përdorim për të ndryshuar një jetë për një fëmijë, zgjedhja është shumë e lehtë”, tha Karim Abdul Jabbar.

Karim ishte gjashtë herë kampion i NBA-s, dy herë MVP i finaleve, gjithashtu gjashtë herë MVP i ligës dhe ka fituar shumë çmime të tjera. /Telegrafi/


Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve