LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

25.05.2019 19:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Emri i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, jo pak herë përmendet nga protagonistët e “Aferës së Fajdeve” në videot e publikuara.

Videot janë realizuar në pjesën e parë të vitit 2012, në zyrën e biznesmenit Faton Dalladaku, raporton KTV.

Aty dëgjohen Rrahim Hashimi dhe Kadri Rexhepi duke përcjellë fjalët që thoshin se ua ka thënë Veseli.

Veseli, zyrtarisht, ishte bërë pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës në nëntor të vitit 2012.

Deri para kësaj kohe, ndonëse flitej shumë për të, kryetari aktual i PDK-së shfaqej rrallë në publik.

Një nga këto paraqitje ishte ajo në vitin 2008 kur ish-shefi i Shërbimit Informativ të Kosovës tha se SHIK-u kishte përfunduar misionin e tij dhe do të shuhej pas shpalljes së pavarësisë.

Në anën tjetër, deputeti i LDK-së, Armend Zemaj, thotë se qysh në vitin 2015 e ka ngritur si çështje zhvillimin e fenomenit të fajdeve përmes personave të lidhur me pushtetin, të përkrahur, sipas tij, edhe nga institucionet e sigurisë.

Zemaj ka kërkuar nga institucionet e sigurisë që ta kryejnë punën e tyre me guxim profesional, duke mos rënë në ndikim të personave të caktuar.

Në më shumë se 90 përqind të rasteve, sipas Institutit të Kosovës për Drejtësi, prokurorët në aktakuza nuk e identifikojnë pasurinë e paligjshme dhe nuk paraqesin kërkesa për konfiskim të saj.

“Pavarësisht faktit që kjo ka qenë në fuqi që nga viti 2013, në Kosovë është zbatuar jashtëzakonisht pak, ose mund të themi fare hiç. Në bazë të statistikave të IKD-së, që e monitoron sistemin e drejtësisë prej vitit 2013, mund të numërojmë ndoshta 1 milion apo 2 milionë euro që janë konfiskuar për gjithë këto vite, që është një shumë jashtëzakonisht e ulët”, ka thënë Ehat Miftaraj, drejtor i IKD-së.

Katër prej pesë personave të dyshuar për fajde dhe mashtrim, të arrestuar në fillim të javës, Prokuroria Themelore u ka caktuar nga një muaj paraburgim.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Pas fyerjeve, kërcënimeve dhe mbetjes pa punë të nënës së tij, Iviqi thotë se i intereson vetëm futbolli

Pas fyerjeve, kërcënimeve dhe mbetjes pa punë të nënës së tij, Iviqi thotë se i intereson vetëm futbolli

Kryeministri Kurti i del në mbrojtje lojtarit serb të cilit iu larguan prindërit nga puna

Kryeministri Kurti i del në mbrojtje lojtarit serb të cilit iu larguan prindërit nga puna

OVL e UÇK-së thotë se mbi dy mijë veta u larguan nga lista e veteranëve

OVL e UÇK-së thotë se mbi dy mijë veta u larguan nga lista e veteranëve

Shefi i deputetëve të AAK’së: Kushdo që ka sulmuar Hotin ka bërë shumë mirë

Shefi i deputetëve të AAK’së: Kushdo që ka sulmuar Hotin ka bërë shumë mirë

Erion Haxhnikaj nga Isniqi i Deçanit është diagnostikuar me leukeminë akute, ai ka nevojë për ndihmën tuaj

Erion Haxhnikaj nga Isniqi i Deçanit është diagnostikuar me leukeminë akute, ai ka nevojë për ndihmën tuaj

Godet me thikë nënën e tij dhe më pas i vë flakën

Godet me thikë nënën e tij dhe më pas i vë flakën

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Pas të shtënave gjatë natës në Prishtinë, mbetët një i plagosur

Pas të shtënave gjatë natës në Prishtinë, mbetët një i plagosur

Mustafa i ashpër për taksën: Asnjë tarifë e reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me SHBA-në dhe BE-në

Mustafa i ashpër për taksën: Asnjë tarifë e reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me SHBA-në dhe BE-në

Veprim skandaloz, me vezë sulmohet zëvendëskryeministri Avdullah Hoti

Veprim skandaloz, me vezë sulmohet zëvendëskryeministri Avdullah Hoti

Abdixhiku ‘urdhër’ Komunës së Prishtinës për ta anuluar vendimin në lagjen në afërsi së Liqenit në Badovc

Abdixhiku ‘urdhër’ Komunës së Prishtinës për ta anuluar vendimin në lagjen në afërsi së Liqenit në Badovc

Të bashkuar LDK-ja, kërkojnë koordinim me SHBA’në për reciprocitetin

Të bashkuar LDK-ja, kërkojnë koordinim me SHBA’në për reciprocitetin

Sharon Stone: Përse jeta bëhet shumë më e mirë kur arrini moshën pesëdhjetëvjeçare!

Sharon Stone: Përse jeta bëhet shumë më e mirë kur arrini moshën pesëdhjetëvjeçare!