LDK, PDK e Vetëvendosje shkojnë të vetme në zgjedhje

31.08.2019 00:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK, PDK e Vetëvendosje shkojnë të vetme në zgjedhje

Janë dorëzuar të gjitha listat e partive politike lidhur me zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen në Kosovë. Tri partitë e mëdha, PDK, LDK dhe VV, shkojnë vetëm në zgjedhje Negociatat e të gjitha partive politike në vend për koalicion parazgjedhor kanë përfunduar.

Lidhja Demokratike e Kosovës, Partia Demokratike e Kosovës dhe Vetëvendosje edhe zyrtarisht shkojnë të vetme në zgjedhje.

Tashmë edhe afati zyrtar për t’i dorëzuar koalicionet në KQZ ka përfunduar.

Koalicioni i parë i dorëzuar në KQZ ishte ai Vakat. Ky koalicion është deklaruar nga 3 Parti Politike nga radhët e komunitetit boshnjak: Demokratska Stranka Bošnjaka, Demokratska Stranka Vatan dhe Ujedinjena Stranka Bošnjaka.

Edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate kanë dorëzuar në KQZ koalicionin të cilin ish-kryeministri Haradinaj e ka quajtur koalicion të fitores.

Nisma Socialdemokrate e Kosovës, Aleanca Kosova e Re dhe Partia e Drejtësisë është koalicioni i tretë i dorëzuar në KQZ dhe e konfirmuar si listë në zgjedhje.

Edhe Nenad Rashiq, kryetari i Partisë Demokratike Progresive të Kosovës ka dorëzuar në KQZ aplikimin e koalicionit të partisë së tij me partinë Novo Partia Kosovo (sq. Partia e Re e Kosovës). Ai në një prononcim para gazetarëve gjithashtu thumboi Listën Serbe se po i shantazhon serbët e Kosovës dhe tha se do të punojë në fuqizimin e rolit të serbëve në Kosovë

Këto ditë më në spikamë ishte koalicioni i mundshëm midis Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje – por që nuk ndodhi.

Lidhja Demokratike e Kosovës e refuzoi propozimin e Vetëvendosjes për listë të përbashkët zgjedhore pa kandidatë paraprak për kryeministër.

Në anën tjetër, Partia Demokratike e Kosovës që nga dorëheqja e Haradinajt kanë deklaruar se do të shkojnë vetëm në zgjedhjet e 6 tetorit./Gazeta Express/.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja si do të jetë Teatri i ri Kombëtar (FOTOT)

Ja si do të jetë Teatri i ri Kombëtar (FOTOT)

Ismajli: Është knaqësi kur shohim një mobilizim të jashtëzakonshëm nga kompania “ABC Design” ndaj ambientit dhe rëndësisë së pastrimit

Ismajli: Është knaqësi kur shohim një mobilizim të jashtëzakonshëm nga kompania “ABC Design” ndaj ambientit dhe rëndësisë së pastrimit

Basha: Në ora 16:30 nesër të gjithë në protestë në Tiranë

Basha: Në ora 16:30 nesër të gjithë në protestë në Tiranë

Ka marrë flakë një pallat 13-katësh në Bulevardin Zogu i Parë në Tiranë, disa ambulanca në vendngjarje

Ka marrë flakë një pallat 13-katësh në Bulevardin Zogu i Parë në Tiranë, disa ambulanca në vendngjarje

Shpëlarja e gojës kundër Covid-19, para se të infektojë qelizat e shkatërron atë

Shpëlarja e gojës kundër Covid-19, para se të infektojë qelizat e shkatërron atë

Berberi që qethi refugjatët

Berberi që qethi refugjatët

Krasniqi: Pandemia nuk përfundon në mënyrë të përnjëhershme

Krasniqi: Pandemia nuk përfundon në mënyrë të përnjëhershme

Kritikohen nga tifozët fanellat e Real Madridit për edicionin 2020/21

Kritikohen nga tifozët fanellat e Real Madridit për edicionin 2020/21

Në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës vendoset flamuri i LGBTI-së

Në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës vendoset flamuri i LGBTI-së

Askush nuk mund ta ndajë atë nga cigarja, ka shtuar Chiellini

Askush nuk mund ta ndajë atë nga cigarja, ka shtuar Chiellini

Guvernatori i Nju Jorkut testohet për koronavirus para kamerave!

Guvernatori i Nju Jorkut testohet për koronavirus para kamerave!

Kryemadhi: Ja ha veshin Edi Ramës

Kryemadhi: Ja ha veshin Edi Ramës

Shkaku i pandemisë, shtyhen festivalet në Kosovë

Shkaku i pandemisë, shtyhen festivalet në Kosovë

LDK akuzon për presion

LDK akuzon për presion

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Nga nesër deri më 1 qershor fillon orari i ri i lëvizjes

Nga nesër deri më 1 qershor fillon orari i ri i lëvizjes