LDK nuk duhet të marrë pjesë në ‘garën e pështymës’

09.01.2019 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK nuk duhet të marrë pjesë në ‘garën e pështymës’

Unë e kuptoj që ftesat e tyre i përngjajnë ftesës për ‘garën e pështymës’, por nuk po e kuptoj vrapin e tanëve për të marrë pjesë në të.

Nga Lutfi Haziri

Është folur e përfolur shumë në lidhje me dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian në mes të Kosovës dhe Serbisë, e në veçanti për marrëveshjen finale të paqes në mes dy vendeve, e cila do të jetë ligjërisht obligative.

Kohëve të fundit paraqitën ftesa me gjuhë të papranueshme kryetari e nënkryetari i PDK’së dhe njëri nga zëvendëskryeministrat e Kosovës, për pjesëmarrjen e LDK në dialog.

Me të njejten monedhë u kundërpërgjigjën edhe nga partia ime.

Unë e kuptoj që ftesat e tyre i përngjajnë ftesës për ‘garën e pështymës’, por nuk po e kuptoj vrapin e tanëve për të marrë pjesë në të.

Dihet botërisht fakti se tradicionalisht dialogu ka qenë ‘arma’ e vetme e LDK. Në paqe dhe në luftë.

LDK ka ditur dhe di edhe sot ta përdor dialogun për interesa të Republikës deri në marrëveshje paqësore, por jo për kompromise të panjohura e pa legjitimitet. Fundi-fundit, legjitimiteti nuk falet, por fitohet.

Të kthehemi tek tema më e nxehtë në këtë kontekst, e cila ka qenë dhe vazhdon të jetë ajo e çëshjes së të ashtuquajturit ‘korrigjim i kufijve’, siç po e paraqet presidenti i Republikës në mënyrë permanente.

Dhe, jo rrallëherë, në kuadër të këtij debati, unë kam qenë i sulmuar padrejtësisht nga disa ‘fronte’ për shkak se as koncepti e as kronologjia mbi këtë çështje nuk e vërtetojnë një gjë të tillë.

Zgjidhja, kufiri me Serbinë – Ristovci, me Maqedoninë – Çukarka

Qysh në tetorin e vitit 2011 unë e kam lansuar dhe proklamuar këtë kauzë, e cila është mbipolitike. Pra, nga bashkimi i Kosovës Lindore me Kosovën nuk cenohet sovraniteti, por mund të përkthehet si sforcim dhe zgjerim.

Realiteti ynë është i hidhur edhe sot e kësaj dite pasi që ne si Kosovë e kemi barrën historike të zgjidhjes së çështjes së Kosovës Lindore.

Zgjidhja më e mirë do të ishte që kufiri i Kosovës me Serbinë të jetë në Ristovc, ndërkaq me Maqedoninë në Çukarkë.

Çfarëdo marrëveshje me Serbinë që nuk e rikthen këtë pjesë të natyrshme të Kosovës brenda kufijve të saj, nuk është zgjidhje as e qëndrueshme, as e përhershme. Pra, nuk mund të quhet finale, por marrëveshje gjysmëfinale.

Në këtë kohë kur edhe presidenti Trump dhe të gjithë aleatët kryesor ndërkombëtar po kërkojnë nga lidershipi ynë që çështjen e Kosovës ta zgjidhim njëherë e përgjithmonë me Serbinë, ne duhet të jemi shumë më vigjilentë e syhapur, shumë më vizionar e kombëtar sesa ‘patriotë’ të çastit.

Nuk ka asnjë argument të vetëm politik e as socio-ekonomik që do të vërtetonte se zgjidhja përfundimtare e çështjes së Kosovës me Serbinë është e qëndrueshme pa rikthimin e Kosovës Lindore në Republikën e Kosovës.

Kosova dhe sovraniteti i saj asnjëherë nuk duhet vënë në pikëpyetje. Por, për mua ka qenë dhe mbetet amanet që të kujdesemi për Kosovën Lindore.

(Autori është nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe kryetar i Komunës së Gjilanit)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Prokuroria Speciale e gatshme ta shqyrtojë raportin e Serbisë rreth rastit “Ivanoviq”

Prokuroria Speciale e gatshme ta shqyrtojë raportin e Serbisë rreth rastit “Ivanoviq”

Specialja fton edhe një ish-ushtare të UÇK-së

Specialja fton edhe një ish-ushtare të UÇK-së

Gashi: Nëse Thaçi është në shënjestër të Gjykatës Speciale, do të ftohet në Hagë

Gashi: Nëse Thaçi është në shënjestër të Gjykatës Speciale, do të ftohet në Hagë

Serwer thotë se marrëveshja sjellë njohje mes Kosovës dhe Serbisë

Serwer thotë se marrëveshja sjellë njohje mes Kosovës dhe Serbisë

Hoxhaj: në bisedime shkojmë për ulësen në OKB e njohje nga Serbia

Hoxhaj: në bisedime shkojmë për ulësen në OKB e njohje nga Serbia

Policia ka një apel për shoferët kosovarë

Policia ka një apel për shoferët kosovarë

Qeveria e Kosovës nuk ndryshon qëndrim për taksën ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës nuk ndryshon qëndrim për taksën ndaj Serbisë

LDK nuk duhet të marrë pjesë në ‘garën e pështymës’

LDK nuk duhet të marrë pjesë në ‘garën e pështymës’

Gjatë vitit 2018 janë trajtuar 212 raste të dhunës në familje

Gjatë vitit 2018 janë trajtuar 212 raste të dhunës në familje

Haradinaj: Takimi i delegacionit në Bruksel një hap përpara, jo kush e di çka

Haradinaj: Takimi i delegacionit në Bruksel një hap përpara, jo kush e di çka

Shqiptarëve që shkruan “UÇK” në borë iu caktohet 55 ditë burg, dënimi kritikohet nga aktivistët serbë

Shqiptarëve që shkruan “UÇK” në borë iu caktohet 55 ditë burg, dënimi kritikohet nga aktivistët serbë

Policia ende në kërkim të të dyshuarve për grabitje

Policia ende në kërkim të të dyshuarve për grabitje

KEK-u implementon shërbimet e fundit teknologjike të VALA-s

KEK-u implementon shërbimet e fundit teknologjike të VALA-s

Analisti i njohur tregon se sa afër është të rrëzohet Qeveria!

Analisti i njohur tregon se sa afër është të rrëzohet Qeveria!

OVL e UÇK-së: Gjykata Speciale është e njëanshme, nuk gjykon krimet e Serbisë

OVL e UÇK-së: Gjykata Speciale është e njëanshme, nuk gjykon krimet e Serbisë

Meta tregon nga çfarë varet dekretimi i ministrit kosovar të Shqipërisë

Meta tregon nga çfarë varet dekretimi i ministrit kosovar të Shqipërisë