LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

05.05.2020 08:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

Lidhja Demokratike (LDK) nuk ka treguar se si do t’i qaset “shokut” ekonomik, në të cilin ka hyrë Kosova si pasojë e masave kufizuese të marra në kuadër të luftës kundër pandemisë COVID-19. Në këtë parti nuk kanë përmendur ndonjë “terapi”, por kanë thënë se rimëkëmbja ekonomike do të jetë top-prioritet në qeverinë që synojnë ta ndërtojnë.

Të hënën, kandidati i këtij subjekti politik për kryeministër, Avdullah Hoti, ka takuar përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe ata të Nismës Socialdemokrate, me qëllimin për ta harmonizuar programin qeverisës, ani se me to e ka firmosur më herët marrëveshjen e koalicionit. Takimi ka ndodhur vetëm pak ditë pasi Gjykata Kushtetuese e ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi, për ta caktuar për mandatar Hotin, raporton KOHA.

Lëvizja Vetëvendosje (LVV), parti e cila ka dalë e para në zgjedhje, e ka kontestuar në Kushtetuese dekretin, pasi ajo konsideron se pas mocionit të iniciuar nga LDK-ja, që për prodhim pati rrëzimin e Qeverisë, vendi duhet të shkojë në zgjedhje.

Në LDK janë shprehur të bindur se Kushtetuesja do t’ua lejojë ta bëjnë qeverinë dhe kohën derisa verdikti të dalë, do ta shfrytëzojnë për negociatat rreth programit qeverisës.

Pas takimit me përfaqësuesit e AAK-së dhe Nismës, Arban Abrashi i LDK-së ka thënë se ditët derisa të vendosë Gjykata janë duke i shfrytëzuar në dobi të ndërtimit të negociatave për programin. Ai nuk ka dhënë detaje se çfarë do të përmbajë ky dokument, në lidhje me adresimin e pasojave nga pandemia.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Marrëveshje në parim në mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt për meçin që përcakton kampionin e unifikuar

Marrëveshje në parim në mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt për meçin që përcakton kampionin e unifikuar

Drejtori i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës: Detajet për zjarrin që kaploi një banesë në Prishtinë

Drejtori i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës: Detajet për zjarrin që kaploi një banesë në Prishtinë

Selimi. Askush nuk i ka thënë Pacollit se do të arrestohet

Selimi. Askush nuk i ka thënë Pacollit se do të arrestohet

Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Albena Reshitaj: Për vdekjen e 26-vjeçarit është herët të drejtohet gishti tek një njeri

Albena Reshitaj: Për vdekjen e 26-vjeçarit është herët të drejtohet gishti tek një njeri

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Rreziku më i madh në Kosovë nga koronavirusi është pas rihapjes së shtetit, thotë mjeku shqiptar në Austri

Rreziku më i madh në Kosovë nga koronavirusi është pas rihapjes së shtetit, thotë mjeku shqiptar në Austri

Humanisti Halil Kastrati: Ju bëjë thirrje për unitet mes shqiptarëve

Humanisti Halil Kastrati: Ju bëjë thirrje për unitet mes shqiptarëve

SHBA: Parashikojmë dyfishimin e rasteve të infektimit dhe vdekjeve me koronavirus

SHBA: Parashikojmë dyfishimin e rasteve të infektimit dhe vdekjeve me koronavirus

Futbolli në Hungari, ofertat, të ardhmen dhe ndeshjet vendimtare me Kosovën, Florent Hasani flet hapur

Futbolli në Hungari, ofertat, të ardhmen dhe ndeshjet vendimtare me Kosovën, Florent Hasani flet hapur

Vdekja e të riut nga Gjilani, Osmani: Kuvendi do të mbështesë çdo nismë për hetime të pavarura

Vdekja e të riut nga Gjilani, Osmani: Kuvendi do të mbështesë çdo nismë për hetime të pavarura