LDK-ja e PDK-ja do të bëjnë fushatë me taksën ndaj Serbisë, thonë se nuk e heqin

06.08.2019 13:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK-ja e PDK-ja do të bëjnë fushatë me taksën ndaj Serbisë, thonë se nuk e heqin

Për dallim nga fushatat e zgjedhjeve të kaluara ku premtoheshin mijëra vende pune e liberalizim vizash, në zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen sivjet në fund të shtatorit apo në fillim të tetorit, pikë qendrore e fushatës do të jetë dialogu me Serbinë dhe çështja e taksës.

Këtë sinjal të paktën e kanë dhënë dy prej partive më të mëdha në vend. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, në një intervistë për Radio Evropën e Lirë ka thënë se taksa nuk duhet të hiqet.

Përveç tjerash ai ka treguar se nuk ka pretendime t’ia mësyjë përsëri postit të kryetarit të Qeverisë.

“Taksa duhet të vazhdojë derisa Serbia të mos ndërrojë qëndrimet e veta dhe përderisa të mos reflektojë në të gjitha këto sjellje të bllokadës që po i bën Kosovës”, kishte thënë dje Mustafa për REL.

E në prag të fushatës parazgjedhore, mbajtjen e taksës tashmë e kërkon edhe Partia Demokratike e Kosovës.

Zëvendëskryeministri në largim nga radhët e PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se taksa duhet të mbetet.

“Një kohë ne e kemi mbajtur një qëndrim dhe unë nuk dua t’i ik pyetjes, por qëndrimi ynë aktualisht është që taksa duhet të mbetet në fuqi”, ka thënë Hoxhaj në një intervistë për Interaktiv.

Por cili ishte qëndrimi i këtyre dy partive për taksën në kohën kur nuk dihej se do të kishte zgjedhje të reja.

Isa Mustafa e kritikonte një vendim të tillë duke thënë se është marrë për të mbuluar dështimet e kësaj Qeverie, megjithatë sa i përket heqjes apo jo të saj, Mustafa thoshte që i takon të marrë vendim Qeverisë që drejtohej nga Ramush Haradinaj.

“Dihet se taksa u vu një ditë pasi Qeveria dështoi ta anëtarësojë Kosovën në Interpol. Dështimi iu vesh Serbisë me të drejtë, por për këtë dështim nuk u fajësua askush në Kosovë që nuk e bëri punën mirë. Që ta mund Serbinë. Taksa mbuloi çdo gjë, i mbuloi të gjitha dështimet dhe po vazhdon t’i mbuloj edhe më tutje”, kishte shkruar Mustafa në profilin e tij në Facebook.

Për dallim nga LDK-ja, PDK-ja thotë madje se është ideatore e taksës 100 %. Një qëndrim i tillë ishte zbehur në momentin kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin filluar presionin e madh për heqjen e një vendimi të tillë. Përveç zbehjes së qëndrimit, PDK-ja madje kishte dalë plotësisht në anën tjetër. Kërkonte pezullim të saj.

Ky qëndrim i partisë së Kadri Veselit madje ka qenë edhe një prej arsyeve që Haradinaj ka prishur raportet me Veselin e madje edhe me Thaçin.

Në një intervistë për Televizionin 7, Haradinaj ka thënë se ka ftohur raportet me Kadri Veselin dhe Hashim Thaçin shkaku i kërkesës së tyre për heqje të taksës.

Ai thoshte se ka kaluar momente të rënda me të dy, pasi në sy të ndërkombëtarëve i kanë thënë se nuk është në rregull sjellja e tij.

“Kemi pasë takime të rënda, ku s’kam kaluar mirë as me Thaçin as me Veselin. Ata para miqve ndërkombëtarë kanë pasur qëndrime të ndryshme për taksën, kam marrë goditje të tipit që ‘nuk është në rregull kjo sjellje e jotja’”, kishte thënë Haradinaj në T7 më 13 korrik të këtij viti./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar” i Kryeministrit të shkarkuar Kurti

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar” i Kryeministrit të shkarkuar Kurti

392 raste me koronavirus në Maqedoni, vetëm 54 prej tyre trajtohen në Klinikën e Infektologjisë

392 raste me koronavirus në Maqedoni, vetëm 54 prej tyre trajtohen në Klinikën e Infektologjisë

Kamionët kosovarë të bllokuar në kufirin e Serbisë/ Rama i shkruan Vuçiqit: Ngrijeni traun

Kamionët kosovarë të bllokuar në kufirin e Serbisë/ Rama i shkruan Vuçiqit: Ngrijeni traun

​Punëtorët e kompanive të pastrimit duhet të përfshihen në pakon emergjente fiskale

​Punëtorët e kompanive të pastrimit duhet të përfshihen në pakon emergjente fiskale

BE-ja u thotë vendeve anëtare të mos e përdorin pandeminë për të minuar demokacinë

BE-ja u thotë vendeve anëtare të mos e përdorin pandeminë për të minuar demokacinë

Për shkak të heqjes së tarifave prej 4 cent për importin e miellit, mullisët e Kosoves e ndalojnë prodhimin

Për shkak të heqjes së tarifave prej 4 cent për importin e miellit, mullisët e Kosoves e ndalojnë prodhimin

Dy viktima dhe 44 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Dy viktima dhe 44 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Gjykata Kushtetuese shfuqizon vendimin e qeverisë, thotë se është në kundërshtim me Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese shfuqizon vendimin e qeverisë, thotë se është në kundërshtim me Kushtetutën

Vdekja nga virusi korona e mban emrin Kina

Vdekja nga virusi korona e mban emrin Kina

Gjoshi – PDK: Kryeministri i shkarkuar Albin Kurti e dorëzoi autoritetin shtetëror tek Serbia

Gjoshi – PDK: Kryeministri i shkarkuar Albin Kurti e dorëzoi autoritetin shtetëror tek Serbia

Kushtetuesja merr vendim për Ligjin e Pagave

Kushtetuesja merr vendim për Ligjin e Pagave

Aeroporti njofton për fluturimet e planifikuara për pesë ditët e ardhshme

Aeroporti njofton për fluturimet e planifikuara për pesë ditët e ardhshme

Vetëvendosje dërgon Thaçin në Kushtetuese

Vetëvendosje dërgon Thaçin në Kushtetuese

Kurti nuk do t’i përgjigjet ftesës për takim nga Thaçi

Kurti nuk do t’i përgjigjet ftesës për takim nga Thaçi