LDK -ja dënon gjuhën e shpifjes të kandidatëve të Istogut

12.10.2017 16:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK -ja dënon gjuhën e shpifjes të kandidatëve të Istogut

Deklaratat e disa kandidatëve për Kryetar të Komunës së Istogut të bëra gjatë debateve zgjedhore në media publike dhe private e posaçërisht në emisionin “Tribuna Zgjedhore” të televizionit “Tribuna Channel”, kundër kryetarit të Komunës së Istogut, z. Haki Rugova i cili rikandidon edhe për një mandat në krye të kësaj komune, janë shpifje dhe deklarata të pabaza të cilat kanë për qëllim mohimin dhe minimin e sukseseve të arritura si dhe cënimin e vlerave morale të Kryetarit Rugova,të cilat janë të dëshmuara dhe të vlerësuara nga qytetarët e Komunës së Istogut, transmeton infosot.

Mungesa e programeve konkrete për zgjidhjen e problemeve të qytetarëve të Komunës së Istogut, nga ana e z.Gani Dreshaj dhe z. Arif Elshani, po i shtynë këta kandidatë që të shërbehen me gjuhën e shpifjes, thashethemeve, linçimeve dhe të të pavërtetave ndaj qeverisjes së suksesshme të kryetarit Rugova dhe bashkëpunëtorëve te tij.

Dega në Istog e Lidhjes Demokratike të Kosovës i fton kundërkandidatët e z. Haki Rugova, pra, z. Gani Dreshaj dhe z. Arif Elshani, që të heqin dorë nga shpifjet dhe akuzat e pabaza dhe të ballafaqohen me ofertat konkrete për mirëqenien e qytetarëve, ndonëse për shpifjet e tyre të deritashme ndaj Kryetarit Rugova dhe familjes se tij do të ballafaqohen me organet e drejtësisë.

Kryetari Rugova i fton oponentët e tij politikë që të jenë korrekt në debatet politike, më të matur në diskursin e tyre publik dhe mos ta shfrytëzojnë mospraninë e tij në ndonjë debat për të shpifur e akuzuar pa bazë, sic kanë bërë deri më tash, dhe për të cilat gjëra të dy kundërkandidatët do të denoncohen në organet e shtetit.

Njëkohësisht, Dega në Istog e LDK-së, shprehë shqetësim për paragjykimet e moderatorit të emisionit “Tribuna Zgjedhore”, z. Menduh Abazi për mospraninë e kryetarit Rugova në debat.

Sqarojmë opinionin publik, në veçanti, qytetarët e Komunës së Istogut se Kryetari Rugova, në kohë e kishte njoftuar stafin e emisionin “Tribuna Channel”, për mos pjesëmarrjen në emision, për shkak të agjendës së paracaktuar kohë më parë për tubim në fshatin Gurakoc. Kryetari Rugova, asnjëherë nuk i frikësohet ballafaqimit me kundërkandidatët, ashtu siç e ka paragjykuar pa të drejtë moderatori në fillim të emisionit.

Dega në Istog e LDK-së i bën thirrje Prokurorisë që të jenë në nivelin e detyrës dhe t’i trajtojnë sipas ligjit të gjitha deklaratat e kandidatëve në debatet publike.

I bëjmë thirrje anëtarësisë dhe gjithë qytetarëve që të mos bien pre e këtyre lajmeve dhe deklaratave te rrejshme, sepse askush më mirë se istogasit nuk i njeh kandidatët për kryetar të kësaj komune. LDK ka Platformën për Qeverisjen Lokale, program të qartë për përmirësimin e jetës së banorëve të Istogut dhe me përkushtim do të punojë çdo ditë për jetësimin e këtij programi në të mirë të të gjithë banorëve të komunës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deliu-Kodra: Votimi për demarkacionin zbehu rolin e Listës Serbe

Deliu-Kodra: Votimi për demarkacionin zbehu rolin e Listës Serbe

Gërvalla e quan Haradinajn kriminel ordiner që falë toka

Gërvalla e quan Haradinajn kriminel ordiner që falë toka

Pse ndryshoi mendje Donika Kadaj-Bujupi për Demarkacionin?

Pse ndryshoi mendje Donika Kadaj-Bujupi për Demarkacionin?

Hoxhaj: Kushtet e Listës Serbe ishin të papranueshme për ne

Hoxhaj: Kushtet e Listës Serbe ishin të papranueshme për ne

Sot përfundon afati për dekretimin e ligjit të gjuhëve nga Ivanov

Sot përfundon afati për dekretimin e ligjit të gjuhëve nga Ivanov

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Media e Beogradit: Kosova në OKB në këmbim të Asociacionit të Komunave serbe

Media e Beogradit: Kosova në OKB në këmbim të Asociacionit të Komunave serbe

Si raporton TIME për seancën e sotme dhe gazin lotsjellës? (VIDEO)

Si raporton TIME për seancën e sotme dhe gazin lotsjellës? (VIDEO)

Jeremiq: Vuçiq Thaçit ia ka ofruar jugun e Serbisë për veriun e Kosovës

Jeremiq: Vuçiq Thaçit ia ka ofruar jugun e Serbisë për veriun e Kosovës

Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë, Thaçi disa miliona e Haradinaj disa ditë në pushtet

Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë, Thaçi disa miliona e Haradinaj disa ditë në pushtet

Ivanoviq “u kërcënua nga Vuçiq se do të vritej, nëse nuk i bashkohet Listës Serbe”

Ivanoviq “u kërcënua nga Vuçiq se do të vritej, nëse nuk i bashkohet Listës Serbe”

Veseli: Lëvizja pa viza, nga mesi i dhjetorit (Live)

Veseli: Lëvizja pa viza, nga mesi i dhjetorit (Live)

24 orë ndalim për deputetët e Vetëvendosjes

24 orë ndalim për deputetët e Vetëvendosjes

Shtëpia e Bardhë mbron telefonatën e presidentit Trump me homologun e tij Putin

Shtëpia e Bardhë mbron telefonatën e presidentit Trump me homologun e tij Putin

​Raportuesi për Kosovën: Parlamenti Evropian do ta votojë raportin e vizave sapo Komisioni ta japë sinjalin

​Raportuesi për Kosovën: Parlamenti Evropian do ta votojë raportin e vizave sapo Komisioni ta japë sinjalin

Tanja Fajon: Kosova nuk ka qenë kurrë më afër Evropës

Tanja Fajon: Kosova nuk ka qenë kurrë më afër Evropës