LDK i kërkon Qeverisë që statuti për Asociacionin të jetë sipas Kushtetutës

11.07.2018 12:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK i kërkon Qeverisë që statuti për Asociacionin të jetë sipas Kushtetutës

Pas raportimeve se draft-statuti i Asociacionit që i është propozuar qeverisë është në kundërshtim me Kushtetutën, ka reaguar edhe shefi i deputetëve të LDK-së, Avdullah Hoti.
Hoti në rrjetin social Facebook ka kërkuar që qeveria të jetë e inovlvuar në hartimin e këtij draft-statuti.

Sipas Avdullah Hoti krejt kjo situatë ka ardhur pasi Haradinaj e ka lënë Asociacionin pas dore.

“Qeveria do të duhej të ishte e involvuar në përgatitjen e draftit të statutit të asociacionit, e jo të kundërshtojë tash sikur ky draft të ishte përgaditur nga dikush i huaj. Lënja e këtij procesi pas dore e ka sjellur këtë situatë. Kryeministri deklaronte me krenari se nuk e ka hapur fare dosjen e statutit teëasociacionit. Tash ballafaqohet me problem”, ka shkruar Hoti.

Ai ka kërkuar që ky statut të jetë vetëm në bazë të Kushtetutës së Kosovës.

“Statuti vetëm sipas opinionit te Gjykatës Kushtetuese, çdo devijim është antikushtetues dhe i papranueshëm”, thotë Avdullah Hoti.

Ndryshe ekipi menaxhues për Asociacionin e ka mohuar se draftin e ka dërguar në qeveri.

Ata janë zotuar se këtë draft-statut do ta dërgojnë në Bruksel, kurse qeverisë do t’ia japin një raport të punës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK i kërkon Qeverisë që statuti për Asociacionin të jetë sipas Kushtetutës

LDK i kërkon Qeverisë që statuti për Asociacionin të jetë sipas Kushtetutës

Beqaj: Në Prizren do të ndërtohet parku gjermano-kosovar për inovacion dhe ndërmarrësi

Beqaj: Në Prizren do të ndërtohet parku gjermano-kosovar për inovacion dhe ndërmarrësi

Ministri Ismaili: Kemi instaluar sistem të ri të qeverisjes, furnizmi është stabilizuar

Ministri Ismaili: Kemi instaluar sistem të ri të qeverisjes, furnizmi është stabilizuar

Gabimet në sistemin e tiketave të trafikut, qytetari gjobitet me 6 mijë euro

Gabimet në sistemin e tiketave të trafikut, qytetari gjobitet me 6 mijë euro

Greva e punëtorëve shtynë edhe seancën ndaj Azem Sylës

Greva e punëtorëve shtynë edhe seancën ndaj Azem Sylës

Prishtinas, gjatë këtyre orëve të pasditës së sotme duhet t’i mbani mbyllur dritaret

Prishtinas, gjatë këtyre orëve të pasditës së sotme duhet t’i mbani mbyllur dritaret

Ekipi për Asociacionin nuk e përfill qeverinë: Draftin e dërgojmë në Bruksel

Ekipi për Asociacionin nuk e përfill qeverinë: Draftin e dërgojmë në Bruksel

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

Hahn: Pse java e ardhshme është “jetike” për Tiranën zyrtare!

Hahn: Pse java e ardhshme është “jetike” për Tiranën zyrtare!

Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Shtohen provokimet në veri, qeveria hesht

Shtohen provokimet në veri, qeveria hesht

Drejt fundit gjykimi për vrasje të rëndë në Zveqan

Drejt fundit gjykimi për vrasje të rëndë në Zveqan

Ministria e Integrimit Europian nuk pret shtyrje të rekomandimit për vizat

Ministria e Integrimit Europian nuk pret shtyrje të rekomandimit për vizat

Turqia dhe aleanca e NATO-s

Turqia dhe aleanca e NATO-s

MPMS- GIZ, punësim sezonal për 400 veta

MPMS- GIZ, punësim sezonal për 400 veta

Sindikalistët nuk i binden ministrit Tahiri: Greva do të vazhdojë

Sindikalistët nuk i binden ministrit Tahiri: Greva do të vazhdojë