LDK i kërkon Qeverisë që statuti për Asociacionin të jetë sipas Kushtetutës

11.07.2018 12:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK i kërkon Qeverisë që statuti për Asociacionin të jetë sipas Kushtetutës

Pas raportimeve se draft-statuti i Asociacionit që i është propozuar qeverisë është në kundërshtim me Kushtetutën, ka reaguar edhe shefi i deputetëve të LDK-së, Avdullah Hoti.
Hoti në rrjetin social Facebook ka kërkuar që qeveria të jetë e inovlvuar në hartimin e këtij draft-statuti.

Sipas Avdullah Hoti krejt kjo situatë ka ardhur pasi Haradinaj e ka lënë Asociacionin pas dore.

“Qeveria do të duhej të ishte e involvuar në përgatitjen e draftit të statutit të asociacionit, e jo të kundërshtojë tash sikur ky draft të ishte përgaditur nga dikush i huaj. Lënja e këtij procesi pas dore e ka sjellur këtë situatë. Kryeministri deklaronte me krenari se nuk e ka hapur fare dosjen e statutit teëasociacionit. Tash ballafaqohet me problem”, ka shkruar Hoti.

Ai ka kërkuar që ky statut të jetë vetëm në bazë të Kushtetutës së Kosovës.

“Statuti vetëm sipas opinionit te Gjykatës Kushtetuese, çdo devijim është antikushtetues dhe i papranueshëm”, thotë Avdullah Hoti.

Ndryshe ekipi menaxhues për Asociacionin e ka mohuar se draftin e ka dërguar në qeveri.

Ata janë zotuar se këtë draft-statut do ta dërgojnë në Bruksel, kurse qeverisë do t’ia japin një raport të punës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Klinika Emergjente do të bëhet me objekt të ri

Klinika Emergjente do të bëhet me objekt të ri

MASHT propozon reduktimin e numrit të universiteteve publike

MASHT propozon reduktimin e numrit të universiteteve publike

Spektri politik i Kosovës në udhëkryq për dialogun

Spektri politik i Kosovës në udhëkryq për dialogun

“Do qëndroj në kuvend që të ju shoh prapa grilave” – sa e ka afër Anton Quni, t’i dërgojë në burg Thaçin e Veselin

“Do qëndroj në kuvend që të ju shoh prapa grilave” – sa e ka afër Anton Quni, t’i dërgojë në burg Thaçin e Veselin

Për shkak të taksës, anulohet vizita e gjeneralit amerikan

Për shkak të taksës, anulohet vizita e gjeneralit amerikan

Qytetarët e Maqedonisë Veriore nuk kanë besim në gjyqësor

Qytetarët e Maqedonisë Veriore nuk kanë besim në gjyqësor

Media serbe: Arbitrazhi, zgjidhje e mundshme për Trepçën

Media serbe: Arbitrazhi, zgjidhje e mundshme për Trepçën

Sërish opsione për zgjidhjen e “çështjes” së Kosovës

Sërish opsione për zgjidhjen e “çështjes” së Kosovës

Italia e Kosova kryesojnë, Serbia në top-5 nga vendet që importojnë më së shumti produkte shqiptare

Italia e Kosova kryesojnë, Serbia në top-5 nga vendet që importojnë më së shumti produkte shqiptare

Grabovci: Konjufca nëse ka qenë pjesë e SHIK’ut nuk duhet të turpërohet

Grabovci: Konjufca nëse ka qenë pjesë e SHIK’ut nuk duhet të turpërohet

Do t’i besoja hulumtuesit britanik, sikur…?!

Do t’i besoja hulumtuesit britanik, sikur…?!

Kosova, nder dhe detyrë”, logoja e 11 vjetorit të pavarësisë

Kosova, nder dhe detyrë”, logoja e 11 vjetorit të pavarësisë

Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

Gazeta proevropiane serbe: Thaçi u intervistua para disa javësh nga Tribunali Special

Gazeta proevropiane serbe: Thaçi u intervistua para disa javësh nga Tribunali Special

Kërkohen reforma në arsim në Maqedoninë Veriore

Kërkohen reforma në arsim në Maqedoninë Veriore

Dyshime se institucionet mikrofinanciare po përfitojnë kundërligjshëm

Dyshime se institucionet mikrofinanciare po përfitojnë kundërligjshëm