LDK i del në përkrahje Rezolutës për gjenocidin serb në Kosovë

16.05.2019 15:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK i del në përkrahje Rezolutës për gjenocidin serb në Kosovë

Lidhja Demokratike e Kosovës i ka dhënë përkrahje Rezolutës së Kuvendit të Kosovës për gjenocidin serb dhe krimet e kryera nga Serbia në Kosovë.

Deputeti i LDK-së, Armend Zemaj ka thënë se subjekti i tij e përkrah këtë rezolutë, duke pasur parasysh konventat ndërkombëtare, si dhe bazën juridike të saj, shkruan lajmi.net.

“Do t’i japim përkrahje kësaj rezolite për gjenocidin serb të kryer në Kosovë duke renditur dhe pasur parasysh konventat ndërkombëtare të cilat janë të renditura nga bota demokratike, si dhe duke u bazuar në bazën juridike të rezolutave ndërkombëtare”, ka thënë ai.

Zemaj po ashtu përkujtoi helmimin e mbi 7 mijë nxënësve nga pushteti serb, që sipas tij shënon fillimin e asaj për të cilën Kuvendi po kërkon të dënohet.

“Mos të harrojmë që në 90-tën ka pasur më shumë se 7 mijë nxënës të helmuar, që shënonte fillimin e asaj për të cilën ne sot po kërkojmë të dënohet”, tha ai. 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mijëra qytetarë në vit heqin dorë nga nënshtetësia e Kosovës

Mijëra qytetarë në vit heqin dorë nga nënshtetësia e Kosovës

Infektologu Krasniqi: Rreziku nga përhapja e koronavirusit në Kosovë ekziston

Infektologu Krasniqi: Rreziku nga përhapja e koronavirusit në Kosovë ekziston

Zvicra konfirmon rastin e parë me koronavirus

Zvicra konfirmon rastin e parë me koronavirus

AAK mbledh nënshkrimet për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për taksën

AAK mbledh nënshkrimet për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për taksën

Ministrja Haxhiu: Do të ndihmojmë nënat vetushqyese dhe kujdestare të familjes

Ministrja Haxhiu: Do të ndihmojmë nënat vetushqyese dhe kujdestare të familjes

Kryetari i Preshevës: Duam të bashkohemi me Kosovën, kemi 3 kushte

Kryetari i Preshevës: Duam të bashkohemi me Kosovën, kemi 3 kushte

Kryesia e SPERTK kërkon nga qeveria e re miratimin e ligjit të ri për RTK-në

Kryesia e SPERTK kërkon nga qeveria e re miratimin e ligjit të ri për RTK-në

Mustafa: Fokus do të jetë fuqizimi i mëtejmë i sektorit të bujqësisë

Mustafa: Fokus do të jetë fuqizimi i mëtejmë i sektorit të bujqësisë

Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?

Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?

Shqipëria në panik për koronavirusin, autoritetet bëjnë thirrje për qetësi

Shqipëria në panik për koronavirusin, autoritetet bëjnë thirrje për qetësi

Kurti emëron Erzen Vraniqin këshilltar politik

Kurti emëron Erzen Vraniqin këshilltar politik

Veliu: Do të rrisim numrin e personave me nevoja të veçanta në Policinë e Kosovës

Veliu: Do të rrisim numrin e personave me nevoja të veçanta në Policinë e Kosovës

Tri raste të reja të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Tri raste të reja të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Edhe dy raste të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Edhe dy raste të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Policia jep detaje të reja për vdekjen e 86-vjeçares në Gjilan

Policia jep detaje të reja për vdekjen e 86-vjeçares në Gjilan

Maqedonia e Veriut shton masat kundër koronavirusit

Maqedonia e Veriut shton masat kundër koronavirusit