LDK bllokoi hetimet për SHIK-un

31.10.2016 11:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK bllokoi hetimet për SHIK-un

Iniciativa për krijimin e një Komisioni Parlamentar për ta hetuar veprimtarinë e Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK) është stagnuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Kështu të paktën thonë përfaqësuesit e tri subjekteve opozitare (“Vetëvendosje”, AAK dhe Nisma për Kosovën).

Opozitarët akuzojnë LDK-në e Isa Mustafës që, sipas tyre, shumicën e votave i mori duke u thirrur vazhdimisht kundër shërbimit të cilin e drejtoi Kadri Veseli.

Në partinë e Visar Ymerit thonë se dështimi për krijimin e këtij Komisioni ishte se nuk ishin nënshkrimet e nevojshme nga parlamentarët.  Deputetja e LVV-së, Shqipe Pantina në një prononcim për “Indeksonline”, thotë se ishte numër i vogël i deputetëve të LDK-së që nënshkruan këtë iniciativë.

“VV ka iniciuar mbledhjen e nënshkrimeve të nevojshme për krijimin e komisionit hetimor, mirëpo për fat te keq nuk kemi arrite t’i mbledhim 40 nënshkrimet e nevojshme. Nënshkrimet e tyre i kane dhënë të gjithë deputetët e opozitës dhe disa deputetë të LDK-së por ky numër nuk ka arritur në 40 sa janë te nevojshme për te krijuar komision hetimor”, është shprehur ajo.

(Foto: Shqipe Pantina)

Edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës fajëson LDK-në për moskrijimin e Komisionit i cili do ta hetonte SHIK-un. Deputetja e partisë së Haradinajt, Time Kadriaj thotë se një numër i madh i deputetëve të LDK-së hezituan ta nënshkruajnë formimin e këtij komisioni.

“Për formimin e një komisioni të tillë nevojitet nënshkrimi i 40 deputetëve, apo ¼ të tyre. Opozita e kishe nënshkruar këtë iniciativë, mirëpo ishin deputetët e LDK-së kanë hezituar ta nënshkruajnë.

Një organizim i tillë siç ishte SHIK-u dhe shprehet shqetësim nga shumë deputetët, atëherë duhet të nënshkruhet.  Ndërsa disa po bëjnë vetëm politikë para njerëzve dhe elektoratit ndërsa nuk po kërkon asgjë konkrete”, është shprehur ajo.

(Foto: Time Kadriaj)

Nga ana tjetër, “Nisma për Kosovën” thotë se kërkesat që janë bërë në Parlament kanë qenë momentale dhe sipas emocioneve. Deputeti i këtij subjekti, Zafir Berisha shprehet se shërbimet të cilat kanë operuar nga paslufta duhet të hetohen më detajisht për veprimtarinë e tyre.

Mirëpo, edhe deputeti i partisë së Famtir Limajt fajëson Lidhjen Demokratike të Kosovës për dështimin e Komisionit i cili do të “skenonte” veprimtarinë e SHIK-ut.

“Një fjalë popullore thotë: “Hajni, hajni, nuk e zenë”. Pra, s’di kush do ta hetojë SHIK-un dhe shërbime të tjera që kanë operuar në Kosovë. Angazhimi i tyre deri më tash ka mbetur misterioz.  Në anën tjetër, vet ata që kanë kërkuar gjoja me hetu SHIK-un  si organizatë e lidhur me PDK-në, ata në fund vet u banën SHIK dhe PDK. Nuk po shpresojë se kjo legjislaturë përveç fjalëve të mdhaja për konsum të politikës ditore dhe për manipulim të elektoratit të tyre këtë çështje e ka seriozisht”, ka thënë ai për “Indeksonline”

(Foto: Zafir Berisha)

Ndryshe, ishte ish-lideri i LVV-së, Albin Kurti i cili i pari që mori iniciativën për krijimin e një Komisioni të tillë.  “Ne do ta vazhdojmë iniciativën tonë për një komisioni parlamentar për SHIK-un për shkak se konsiderojmë që nuk mund të ketë as republikë parlamentare as pavarësi të shtetit as drejtësi ligjore, as demokraci institucionale pa hetimin dhe zbardhjen e çështjes së SHIK-ut”, kishte deklaruar ai.

Sipas tij, SHIK-u ka qenë shërbim dhe se qytetarët e Republikës duhet ta dinë se kujt i ka shërbyer.“Me vet fjalën që e ka në emërtim “shërbim” kjo imponon që i ka shërbyer dikujt dhe duhet ta dimë kujt. Duhet ta dimë strukturën, financat, bazën ligjore, misionin dhe synimin si dhe përbërjen”, kishte deklaruar Kurti./Indeksonline/ 

(Foto: Albin Kurti)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së