Latifi: Problemi Kosovë-Serbi mund të zgjidhet nga një lider i guximshëm, jo nga “grupe ekspertësh”

29.04.2021 15:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Latifi: Problemi Kosovë-Serbi mund të zgjidhet nga një lider i guximshëm, jo nga “grupe ekspertësh”

Profesori i Filozofisë Politike, Blerim Latifi thotë se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë zgjidhet nga liderët që kanë guxim të marrin vendime të vështira e jo nga “grupet e ekspertëve”.

Latifi ka shkruar se tani Kosova ka nevojë për vendimmarrje e jo vajte-ardhje në Bruksel.“Kosova tash ka nevojë për vendimmarrje të guximshme historike, e jo për vajtje – ardhje të kota në relacionin Bruksel Prishtinë, siç i kemi parë tash 12 vjet.

Përfshirja në një dialog që nuk përfundon kurrë, është favor strategjik për Serbinë dhe, rrjedhimisht, një vazhdim i venitjes së heshtur të shtetit të Kosovës”, ka shkruar ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

U vazhdohet paraburgimi edhe dy muaj Dardan Krivaqës e Arbnor Sejdiut

U vazhdohet paraburgimi edhe dy muaj Dardan Krivaqës e Arbnor Sejdiut

Gruaja e Kurtit promovon një libër në Beograd

Gruaja e Kurtit promovon një libër në Beograd

PSD-ja dorëzon kallëzim penal ndaj ministrit Vitia

PSD-ja dorëzon kallëzim penal ndaj ministrit Vitia

Nagavci: Shkollat janë institucionet e para që duhet të hapen, e të fundit që mbyllen

Nagavci: Shkollat janë institucionet e para që duhet të hapen, e të fundit që mbyllen

Shefi i UNMIK-ut: Të ndërmerren hapa të menjëhershëm për ulje të tensioneve

Shefi i UNMIK-ut: Të ndërmerren hapa të menjëhershëm për ulje të tensioneve

Nuk e respektuan distancën, shtyhet gjykimi për vrasjen e vëllait me bisht të sëpatës

Nuk e respektuan distancën, shtyhet gjykimi për vrasjen e vëllait me bisht të sëpatës

Taulant Balla: Të bëhet me detyrim vaksinimi për deputetët

Taulant Balla: Të bëhet me detyrim vaksinimi për deputetët

MPB-ja tregon se sa tabela plotësuese janë administruar brenda dy ditësh

MPB-ja tregon se sa tabela plotësuese janë administruar brenda dy ditësh

Vuçiq i alarmuar: Serbia po zbrazet, nuk do të mbetemi as 5 milionë

Vuçiq i alarmuar: Serbia po zbrazet, nuk do të mbetemi as 5 milionë

ATK ka një njoftim me rëndësi rreth aplikimit për subvencionim të pagës

ATK ka një njoftim me rëndësi rreth aplikimit për subvencionim të pagës

Xhavit Haliti: Roli i Kurtit në UÇK ka qenë minor, atij i është ndaluar të flas në emër të UÇK-së

Xhavit Haliti: Roli i Kurtit në UÇK ka qenë minor, atij i është ndaluar të flas në emër të UÇK-së

Selakoviq falënderon Armeninë për mosnjohjen e Kosovës

Selakoviq falënderon Armeninë për mosnjohjen e Kosovës

Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Qalaj, PDK: Kurti reagonte për çdo fjalë të ministrave serbë në qeveritë e kaluara, e tash e arsyeton Rakiqin

Qalaj, PDK: Kurti reagonte për çdo fjalë të ministrave serbë në qeveritë e kaluara, e tash e arsyeton Rakiqin

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes