Largojeni lodhjen pranverore me masazh, ushqim më të shëndetshëm dhe ngjyra

29.04.2018 23:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Largojeni lodhjen pranverore me masazh, ushqim më të shëndetshëm dhe ngjyra

Lodhja pranverore shfaqet për shkak të adaptimit të trupit në kushtet e reja të motit, më shumë pemëve dhe perimeve dhe jetës më aktive. Gjatë ndryshimit ngadalësoni, hani më shëndetshëm dhe pushoni më shumë.

Shenjat e parë të lodhjes pranverore janë humbja e apetitit, pagjumësia, lodhja konstante, mungesa e optimizmit, humbja e sensit të humorit dhe disponimi i përgjithshëm i keq.

Kjo sindromë është e lidhur me mosbalancimin në trup dhe dobësimin e imunitetit i cili shfaqet pas muajve të gjatë dimërorë, respektivisht për shkak të adaptimit të trupit në kushtet e reja të motit.

Kësaj i shkon në favor edhe fakti që gjatë dimrit hahen më pak pemë dhe perime të freskëta, metabolizmi ngadalësohet, ndërsa absorbimi i materieve ushqyese në organizëm vështirësohet.

Për trup më të fortë

Simptomat e lodhjes pranverore më së lehti parandalohen me ushqim të shëndetshëm me shumë vitamina dhe minerale. Mirë është të hani të paktën një mollë të madhe në ditë, ndërsa gjithsesi duhet të hani bimë bishtajore dhe drithëra që nxisin tretjen.

Reduktoni konsumimin e gjërave të ëmbla, dhe nëse ende ndieni lodhje të madhe, mund të merrni shtesat e vitaminave B12, B6, B1, B2, C, D dhe magnez, të cilat mungojnë më së shpeshti, këshillojnë nutricionistët.

E rëndësishme është të relaksoheni dhe të mos e sforconi trupin të lodhet, veçanërisht në treningë intensivë pas pauzës së gjatë dimërore.

Couple-at-Spa-2100-tall

Pushimi i nervave

Për relaksimin e nervave të tensionuara, të cilat reagojnë në zgjimin e natyrës dhe kushtet e ndryshueshme të motit të lidhura me pranverën, mundësojini vetes masazh të këndshëm për gjithë trupin, dush të ngrohtë dhe dëgjimin e muzikës që e pëlqeni. Mos e teproni me obligimet e punës dhe punët e shtëpisë.

Le t’ju gëzojnë rrobat

Me rritjen e temperaturave puloverët e ngrohtë zëvendësohen me fanellat e holla të pambukut, ndërsa më së miri është që të jenë me ngjyra të gëzuara. Veshja e ngjyrave të ndezura, si e portokallta, në mënyrë të dukshme përmirësojnë disponimin, por edhe duken shumë bukur në diell.

How-Safe-is-a-Spring-Detox-Diet-for-Your-Heart-722x406

Detoksifikimi pranveror

Me detoksifikimin e trupit lirohen materiet e dëmshme dhe me këtë nxitet imuniteti, por edhe sistemi tretës, i frymëmarrjes dhe ai urinar. Disa nga metodat e detoksifikimit janë agjërimi, shtimi i konsumimit të ujit dhe lëngjeve tjera, ngrënia e ushqimit të thatë dhe konsumimi i shtesave të ushqimit.

Gjatë pranverës, shujtë ideale e detoksifikimit janë bimët shëruese, që merren si shtesa në ushqim ose në formë të çajit disa herë në ditë. Rrënja e luleradhiqes, gjethi i rozmarinës, i hithit, etj., veprojnë shumë në mëlçi dhe veshka, sistemet kryesore të filtrimit për toksina dhe organizimit.

Gjatë kohës së detoksifikimit nga ushqimit hidhen kafja, alkooli dhe të gjitha ushqimet e përpunuara, veçanërisht sheqernat.

Rol të rëndësishëm në pastrimin e organizmit ka klorofili, pigmenti i gjelbër nga bimët që nxisin rritjen e baktereve të mira në zorrë dhe tretje. Më së shumti mund të gjendet në gjethet e grurit të ri, elbit, spinaqit, lakrës së gjelbër, prandaj preferohet të hahen disa herë në javë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)