Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

27.05.2019 22:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Vitin e kaluar Asus ZenBook Pro nuk ishte një laptop i mirë por kishte një cilësi që e bënte joshës për shumë blerës potencialë. ScreenPad, një ekran në madhësinë e një smartfoni i cili zëvendësonte trackpadin tradcional.

Këtë vit Asus ka vendosur që ta aplikojë ScreenPad tek mbarë linja e laptopëve. ScreenPad 2.0 funksionon sikur të ishte smartfon. Asus ka rimodeluar ndërfaqen me butona dhe ikona të stilit Android.

Ekrani është shumë më i mirë sesa trackpadi që shikoni tek shumica e laptopëve Windows. Linja ZenBook e 2019 vjen në tre madhësi 13-inç, 14-inç dhe 15-inç. Të gjithë kanë procesorë Core i7 por modeli 15-inç mund të pajisjet me kartë grafike Nvidia GTX 1650 Max-Q ndërsa versionet e vogla me vetëm një MX250.

Një prej ankesave më të mëdha për laptopët në fjalë ka qenë jetëgjatësia e dobët e baterisë. Asus thotë se ScreenPad 2.0 është ridizajnuar së bashku me softuerin e laptopit për ta përmirësuar. Asus thotë se jetëgjatësia e baterisë është rritur me 2.5 herë.

ScreenPad së shpejti do të implemenohet edhe tek linja VivoBook, linja me kosto të ulët e laptopëve Asus. Modelet e 2019-ës 13-inç dhe 15-inç ka procesorë Core i7 dhe grafika MX250.

Dhe së fundi, me trackpadin e ri i cili tashmë është ekran mund të luani Candy Crush Saga. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dënohet qiradhënësi që diskriminoi të huajt, “Apartamente vetëm për gjermanët”

Dënohet qiradhënësi që diskriminoi të huajt, “Apartamente vetëm për gjermanët”

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë

Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë

Charlize Theron ankohet për mospërfillje të femrave në Globin e Artë

Charlize Theron ankohet për mospërfillje të femrave në Globin e Artë

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Muriqi në formacionin e javës në Turqi me notën më të lartë të 11-shes (FOTO + VIDEO)

Muriqi në formacionin e javës në Turqi me notën më të lartë të 11-shes (FOTO + VIDEO)

Falënderon 10 milionë ndjekësit në Instagram Bebe Rexha, me një video të veçantë

Falënderon 10 milionë ndjekësit në Instagram Bebe Rexha, me një video të veçantë

Ilaçi i famshëm OKI, ja çka mund t’i bëjë trupit tuaj

Ilaçi i famshëm OKI, ja çka mund t’i bëjë trupit tuaj

Demi Rose heq bikinit sipër! (Foto)

Demi Rose heq bikinit sipër! (Foto)

Werderi befasohet nga Paderborni, gëzon Gjasula, trishtohet Rashica

Werderi befasohet nga Paderborni, gëzon Gjasula, trishtohet Rashica

Mourinho tregon se përse i dha topin e ndeshjes talentit të Tottenhamit

Mourinho tregon se përse i dha topin e ndeshjes talentit të Tottenhamit

Tërbohet lojtari i Napolit, askush nuk dëshiron që të luajë

Tërbohet lojtari i Napolit, askush nuk dëshiron që të luajë

Kim Kardashian kritikohet nga fansat për dekorimet e Krishtlindjes në shtëpinë e saj në Kaliforni

Kim Kardashian kritikohet nga fansat për dekorimet e Krishtlindjes në shtëpinë e saj në Kaliforni

Ndahet nga jeta babai i Unikkatil- it

Ndahet nga jeta babai i Unikkatil- it

Manchesteri bëhet i kuq! United mund Citizens në Etihad

Manchesteri bëhet i kuq! United mund Citizens në Etihad

Kourtney Kardashian kapet ‘mat’ me ish të dashurin

Kourtney Kardashian kapet ‘mat’ me ish të dashurin