Lansohet ueb faqja për raportimin e produkteve të rrezikshme

10.05.2019 11:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lansohet ueb faqja për raportimin e produkteve të rrezikshme

Trupi Koordinues për Mbikëqyrjen e Tregut ka lansuar ueb-faqen për raportimin e produkteve të rrezikshme – RAPEX Kosova me qëllim që gjithë qytetarët e Kosovës të jenë më të sigurt në mallrat dhe produktet që ata i përdorin.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala u shpreh se me anë të kësaj ueb faqe do të mundësohet që konsumatorët në Kosovë të jenë më të sigurt në identifikimin e gjitha produkteve.

“Nga sot me lansimin e kësaj ueb faqe konsumatori ynë do të jetë më i sigurt për produktet që do t’i konsumojë”, tha Shala.

Ai gjithashtu bëri të ditur se mbi 16 mijë produkte kanë tërhequr nga tregu vetëm gjatë vitit të kaluar, transmeton KP.

Shefi i bashkëpunimit në Zyrën e BE-së, Luigi Brusa tha se me anë të kësaj web faqe, përmbushet dhe një aspekt i MSA-së.

Kjo sipas tij, bën që të ketë më shumë informim për gjitha produktet dhe mallrat që hynë dhe janë në Kosovë.

Ai, mes tjerash tha se me anë të Rapex-it do të mbulohen disa produkte të rëndësishme.

“Këto janë përparësi sepse ekziston një instrument që garanton siguri për mallrat që vijnë nga vendet e tjera”, tha ai.

Kurse, kryeinspektori, njëherësh udhëheqës i trupit koordinues Lulzim Syla tha se me anë të kësaj do t’iu lehtësohet më shumë puna e tyre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haxhiu flet për Teatrin Kombëtar: Nuk duhet të ekzistojë Ministria e Kulturës

Haxhiu flet për Teatrin Kombëtar: Nuk duhet të ekzistojë Ministria e Kulturës

Diçka misterioze në vendin më të varfër të Afrikës

Diçka misterioze në vendin më të varfër të Afrikës

Këngëtari emërohet president i klubit Hajvalia 2020, i kthehet futbollit

Këngëtari emërohet president i klubit Hajvalia 2020, i kthehet futbollit

Juventusi e duan Neymarin në skuadër për ta krijuar një dyshe të frikshme me Cristiano Ronaldon

Juventusi e duan Neymarin në skuadër për ta krijuar një dyshe të frikshme me Cristiano Ronaldon

Sali Ahmeti: Të infektuarit me COVID-19, në Klinikën Infektive në tri ditët e fundit asnjë pacientë i ri

Sali Ahmeti: Të infektuarit me COVID-19, në Klinikën Infektive në tri ditët e fundit asnjë pacientë i ri

“Osmani është tepër me peshë në skenën politike që dikush të mund ta përjashtojë nga partia”

“Osmani është tepër me peshë në skenën politike që dikush të mund ta përjashtojë nga partia”

Trump, e ka akuzuar përsëri Kinën për koronavirusin, ka kërcënuar se do t’i japë fund marrëdhënieve

Trump, e ka akuzuar përsëri Kinën për koronavirusin, ka kërcënuar se do t’i japë fund marrëdhënieve

Rama me shaka: Tirana zyrtare ta dijë se me kë të flasë në Prishtinë

Rama me shaka: Tirana zyrtare ta dijë se me kë të flasë në Prishtinë

Sarusi, ka zbuluar një test shumë të shpejt të sëmundjes COVID-19, që jep një rezultat pozitiv ose negativ për 20 sekonda

Sarusi, ka zbuluar një test shumë të shpejt të sëmundjes COVID-19, që jep një rezultat pozitiv ose negativ për 20 sekonda

Kurti: Janë marrë 200 vendime për ta çkapur shtetin, luftuar korrupsionin dhe për t’i ndalur humbjet financiare

Kurti: Janë marrë 200 vendime për ta çkapur shtetin, luftuar korrupsionin dhe për t’i ndalur humbjet financiare

Ky shtet zgjat mbylljen e kufijve deri më 15 qershor

Ky shtet zgjat mbylljen e kufijve deri më 15 qershor

Presidenti: Nuk e di që Kurti ka qenë i ftuar nga Shtëpia e Bardhë. Refuzimi do të ishte një goditje për Kosovë

Presidenti: Nuk e di që Kurti ka qenë i ftuar nga Shtëpia e Bardhë. Refuzimi do të ishte një goditje për Kosovë

19-vjeçari Ilir Behluli vuan nga leukemia akute, ka nevojë për ndihmë

19-vjeçari Ilir Behluli vuan nga leukemia akute, ka nevojë për ndihmë

Test-protesta, Sveçla: Policia verifikoi numrat e parafundit të numrit personal

Test-protesta, Sveçla: Policia verifikoi numrat e parafundit të numrit personal

Tahiri: Nuk e përjashtojmë mundësinë e një koalicioni me VV’në pas zgjedhjeve të ardhshme

Tahiri: Nuk e përjashtojmë mundësinë e një koalicioni me VV’në pas zgjedhjeve të ardhshme

Sveçla thotë se Qeverinë Kurti e rrëzuan Thaçi, LDK’ja, Grenell dhe Serbia

Sveçla thotë se Qeverinë Kurti e rrëzuan Thaçi, LDK’ja, Grenell dhe Serbia