Lamtumirë BlackBerry Messenger

31.05.2019 15:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lamtumirë BlackBerry Messenger

Emtek lajmëroi ditën e sotme fundin e BlackBerry Messenger për konsumatorët. Dikur shërbimi shumë popullor i komunikimi i cili pati goxha sukses në fillimet e veta, filloi rënien së bashku me harduerin tek i cili debutoi.

Lançuar në 2005, të drejtat e licencimit të shërbimit u blenë nga konglomerati në Indonezi Emtek 11. Për shumë vite BBM u konsideruar produkti më i fuqishëm i BlackBerry ku disa lojalistë vijuan ta përdorin edhe në Android edhe iOS kur debutoi.

Por konkurrenca ishte e tepërt për BBM. Teknologjia ishte zhvendosur në masë nga BBM dhe BlackBerry. Thuajse çdo përpjekje dukej e pavlerë për gjigandin Kanadez të teknologjisë.

Lojalistët ende mund të shkarkojnë skedarë, foto deh video nga shërbimi ditën e sotme përpara se të zhduket përgjithnjë.

BBM Enterprise do të jetojë për përdoruesit e biznesit por vdekja e versionit konsumator duhet të shihet si fundi i një epoke të rëndësishme për smartfonët.

Faleminderit BBM për të gjitha mesazhet që na ndihmove ti shkëmbejmë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve