Lajiq: Heqja e taksës largon një barrierë, por reciprociteti sjell tri barriera të reja

15.02.2020 13:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lajiq: Heqja e taksës largon një barrierë, por reciprociteti sjell tri barriera të reja

Ministri serb i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit, Rasim Lajiq, ka thënë se nëse Kosova heq taksën ndaj mallrave serbe por në të njëjtën kohë vendos masa reciprociteti siç ka paralajmëruar kryeministri Albin Kurti, kjo do të thoshte heqje të një barriere por vendosje të tri të tjerave.

“Edhe nëse i heqin taksat, kthimi i prodhuesve tanë nuk do të jetë i shpejtë dhe i lehtë. Do të duhen ndoshta muaj. Vendin e tyre në treg e kanë zënë të tjerët. Greqia, Hungaria dhe Bullgaria e kanë rritur eksportin në Kosovë e Metohi për rreth 80 për qind, Sllovenia për 60 për qind, ndërsa Maqedonia (e Veriut) me rreth 50 për qind”, citon “Blici” të ketë thënë Lajiqi për gazetën serbe “Politika”.

Ai mendon se, nëse hiqen taksat, më së shpejti do të rikthehen prodhuesit e grurit dhe të miellit, sepse gruri aktualisht është më i shtrenjtë për 10 deri në 20 euro për ton, transmeton Koha.net.

Kreu i Odës Tregtare të Serbisë, Marko Çadezh, tha për “Politikën” se taksat e kanë dëmtuar shumë besimin midis dy palëve dhe kanë krijuar atmosferën që bashkëpunimi midis biznesmenëve serbë dhe kosovarë nuk është i dëshirueshëm, por në praktikë, sipas tij, nuk është kështu.

“Heqja e taksës, paralajmërimi për ndërtim autostradash, vendosja e transportit ajror dhe hekurudhor, janë parakushte të favorshme për stimulimin e potencialeve ekonomike dhe bashkëpunim të papenguar të shoqatave të biznesit. Ekziston një interes i ndërsjellë për heqjen e tarifave, pasi biznesmenët tanë dhe ata kosovarë janë partnerë tradicionalisht të mirë, siç dëshmohet nga fakti se komunikimi mes tyre nuk është ndërprerë”, tha Çadezh.

Sipas fjalëve të tij, në mënyrë që të sigurohet plotësisht një mjedis pozitiv për bizneset, përveç heqjes së tarifave, do të jetë e nevojshme të adresohen çështjet e mbetura të pazgjidhura, duke përfshirë deklarimin e produktit, njohjen e dokumenteve, përputhjen e certifikatës veterinare dhe më shumë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni