Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

10.04.2020 12:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

I Dërguari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i ka dërguar një letër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, për t’i kërkuar bashkëpunim në dialogun me Serbinë, ndërsa ia ka bërë të ditur se do të fillojë punën e tij sa i përket dialogut pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19.

Lajçak për të cilin presidenti Thaçi kishte vërejtje si ndërmjetësues i dialogut për shkak të qasjes kundër pavarësisë dhe shtetësisë së Kosovës, në letrën e tij nuk përmend hapa konkret sa i përket dialogut.

“Jam i bindur që me vullnet politik të të dyja palëve mund t’i arrijmë qëllimet në dialog, për të mirën e qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë”, shkruan Lajçak në letrën e tij, shkruan Telegrafi.

Lajçak përmend si një hap të mirë heqjen e tarifës për produktet nga Serbia. Diplomati sllovak thotë se caktimi i tij në këtë rol është sinjal i riangazhimit të BE-së në dialog.

Tutje, Lajçak në këtë letër flet edhe për krizën e shëndetit publik për shkak të pandemisë Covid-19, duke përmendur asistencën prej 5 milionë eurosh të BE-së për Kosovën.

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tutje në letër i ka bërë të ditur presidentit Thaçi se do të fillojë punën e tij sa i përket dialogut pas tejkalimit të krizës së pandemisë së coronavirusit.

“Unë e kam për qëllim që të ju takoj juve dhe të gjithë lidershipin e Kosovës sa më shpejtë që është e mundur, dhe të shkëmbejmë pikëpamjet në rrugën përpara”, ka shkruar Lajçak.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Edhe 400 ushtarë amerikanë do t’i bashkohen KFOR-it

Edhe 400 ushtarë amerikanë do t’i bashkohen KFOR-it

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Peticion kundër testit të maturës, prindërit propozojnë modelin e Shqipërisë

Peticion kundër testit të maturës, prindërit propozojnë modelin e Shqipërisë

Ambasadori Orlando: T’i hapim rrugën e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor

Ambasadori Orlando: T’i hapim rrugën e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor

Apostolova: Bashkimi Evropian po synon t’i ndajë mbi 160 milionë euro për Kosovën

Apostolova: Bashkimi Evropian po synon t’i ndajë mbi 160 milionë euro për Kosovën

Osmani: Vrasjes së Ilir Konushevcit dhe Hazir Malajt thërret ndërgjegjen tonë për ta zbardhur rastin enigmatik

Osmani: Vrasjes së Ilir Konushevcit dhe Hazir Malajt thërret ndërgjegjen tonë për ta zbardhur rastin enigmatik

Mustafa në Ditën e Evropës: Kosovarët, të vetmit të diskriminuar

Mustafa në Ditën e Evropës: Kosovarët, të vetmit të diskriminuar

Ministria e Shëndetësisë: Po shqyrtojmë lehtësimin e masave para 18 majit

Ministria e Shëndetësisë: Po shqyrtojmë lehtësimin e masave para 18 majit

Konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave”

Konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave”

E mundurë testi i maturës të mbahet në qershor

E mundurë testi i maturës të mbahet në qershor