Lady Gaga po akuzohet se ka kopjuar “Shallow” nga një këngëtar i panjohur, i kërkojnë miliona dollarë dëmshpërblim

10.08.2019 15:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lady Gaga po akuzohet se ka kopjuar “Shallow” nga një këngëtar i panjohur, i kërkojnë miliona dollarë dëmshpërblim

Lady Gaga po kërcënohet me një proces gjyqësor multimilionësh nga një kantautor i panjohur i cili pretendon se melodia e këngës “Shallow” nga filmi i saj hit “A Star Is Born” u vodh nga një këngë që ai e publikoi ​​në vitin 2012.

Artistja nëntë herë fituese e çmimeve “Grammy” është goditur me një kërcënim ligjor nga kantautori Steve Ronsen i cili pretendon vetëm disa nota – konkretisht, një vijë me tri nota – në “Shallow” që bazohet në këngën e tij “Almost”, e cila duket se ka më pak se 300 transmetime në SoundCloud. Tri notat – G, A, B – korrespondojnë me ato të këngës “Shallow”.

Ronsen dhe avokati i tij Mark D. Shirian po kërkojnë “miliona e miliona” dollarë në një marrëveshje, duke kërcënuar se do të dalin publikisht me pretendimet e tyre, në një veprim që ekipi i Gagas po e quan si një “shaka e pa kripë”, shkruan Page Six, transmeton Infosot.

Gaga, 33 vjeçe, ka punësuar avokatin e saj në New York, Orin Snyder, i cili thotë se superylli nuk do të tërhiqet.

Snyder tha, “Mr. Ronsen dhe avokati i tij po përpiqen të fitojnë para nga një artist i suksesshëm. Është e turpshme dhe e gabuar. Unë e përshëndes Lady Gagan për guximin dhe integritetin për t’u ngritur në emër të artistëve të suksesshëm që e gjejnë veten në përfundimin e pranimit të [pretendimeve] të tilla. Nëse Z. Shirian do të vazhdojë me këtë rast, Lady Gaga do ta luftojë atë me forcë dhe do të mbizotërojë”, tha avokati.

Ndërsa Ronsen pretendon se ai fillimisht shkroi vijën melodike me tri nota që shfaqet në “Shallow”, ekipi juridik i Gagës thekson se  kënga e tij nuk tingëllon apak si “Shallow”.

Këngëtari i “Almost” Ronsen duket të jetë një muzikant i përhapur që kishte një album solo të publikuar në vitin 2012, dhe tani është këngëtar, kantautor dhe kitarist  në Nashville.

Kur u kontaktua nga Page Six të enjten, avokati i Ronsen Shirian dha deklaratën e mëposhtme:

“Në përpjekje për të zgjidhur miqësisht këtë çështje muaj më parë, zyra ime siguroi ekipin ligjor të Lady Gagas, me kërkesën e tyre, një raport zyrtar nga një muzikolog dhe profesor i njohur dhe i respektuar i cili përcaktoi se ekzistojnë tempo të rëndësishme, melodike, ritmike dhe ngjashmëri harmonike, midis dy këngëve në fjalë. Ekipi i Lady Gagas ende nuk i ka ofruar zyrës time një raport muzikolog të kundërt, të cilin ne e kemi kërkuar disa herë”.

“Shallow” u incizua nga Gaga dhe Bradley Cooper, dhe u publikua në vitin 2018 si kolonë zanore e filmit “A Star is Born”, dhe u bë themeli i historisë së dashurisë së thellë të filmit.

Kënga “Shallow” është shkruar nga Gaga, Mark Ronson – prodhuesi i suksesshëm i njohur edhe për “Uptown Funk”, pa asnjë lidhje me Ronsen – Anëtari i Dirty Pretty Things Anthony Rossomando dhe Andrew Wyatt i Miike Snow, të cilët kanë përshkruar sesi Gaga fillimisht luajti melodinë ndaj tyre në një studio dy vjet më herët, në vitin 2016.

Gaga i tha LA Times: “Kur shkruaja atë këngë me Mark dhe Anthony dhe Andrew, ishte ndryshe nga çdo përvojë tjetër që unë kisha shkruar një këngë. Kishte një natyrë të rëndë në dhomë. Unë isha në piano, djemtë secili kishin një kitarë në duar dhe filluam të vinim me vargje dhe të bisedonim me njëri-tjetrin. Realisht ajo është vërtetë kënga. Është një bisedë midis një burri dhe një gruaje. Por ne nuk e dinim se kur filluam”. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lady Gaga po akuzohet se ka kopjuar “Shallow” nga një këngëtar i panjohur, i kërkojnë miliona dollarë dëmshpërblim

Lady Gaga po akuzohet se ka kopjuar “Shallow” nga një këngëtar i panjohur, i kërkojnë miliona dollarë dëmshpërblim

Vitet janë ndalur për Nicole Sherzinger

Vitet janë ndalur për Nicole Sherzinger

Të gjithë sytë tek Jennifer Lopez

Të gjithë sytë tek Jennifer Lopez

“Home Alone” po rikthehet në version të ri

“Home Alone” po rikthehet në version të ri

Me këto poza paraqitet Melinda Ademi

Me këto poza paraqitet Melinda Ademi

I mblodhi 12 mijë euro për djalin e sëmurë, të gjitha i shpenzoi në drogë e prostituta

I mblodhi 12 mijë euro për djalin e sëmurë, të gjitha i shpenzoi në drogë e prostituta

Kafja e mëngjesit pihet edhe nëse i shtoni pak kripë

Kafja e mëngjesit pihet edhe nëse i shtoni pak kripë

NIS ME DËSHTIME “SUNNY HILL”, NJË PIKË KONTROLLI PËR MIJËRA VETA

NIS ME DËSHTIME “SUNNY HILL”, NJË PIKË KONTROLLI PËR MIJËRA VETA

Mozzik dhe Loredana arrijnë milionëshin e parë me “Eiskalt”

Mozzik dhe Loredana arrijnë milionëshin e parë me “Eiskalt”

Dua Lipa bëhet imazh i parfumit “YSL Beauty”

Dua Lipa bëhet imazh i parfumit “YSL Beauty”

Rihanna e quan të përsosur punën e Sellmës

Rihanna e quan të përsosur punën e Sellmës

Adrola Dushi me pamje perfekte

Adrola Dushi me pamje perfekte

Xhensila me paraqitjen e fundit provokon me të pasmet

Xhensila me paraqitjen e fundit provokon me të pasmet

NITA LATIFI SJELL VERSIONIN AKUSTIK TË KËNGËS “MALENA”

NITA LATIFI SJELL VERSIONIN AKUSTIK TË KËNGËS “MALENA”

AKTORJA E “LA CASA DE PAPEL”, THOTË SE DO T’I PËLQENTE TË QUHET SI KY KRYEQYTET SHQIPTAR

AKTORJA E “LA CASA DE PAPEL”, THOTË SE DO T’I PËLQENTE TË QUHET SI KY KRYEQYTET SHQIPTAR

Gjendet trupi i pajetë i një personi, në vilën në ndërtim të mesfushorit egjiptian të Arsenalit

Gjendet trupi i pajetë i një personi, në vilën në ndërtim të mesfushorit egjiptian të Arsenalit